shopify nedir

Shopify Nedir? Shopify Kullanmak için 4 Neden

Fuat POYRAZ

Shopify Nedir? E-Ticaret platformları arasında açık ara rakiplerinin arasından sıyrılmıştır ve kendini ispat etmiştir.

Shopify; merkezi Ottawa, Ontario’da bulunan Kanadalı çok uluslu bir e-ticaret şirketidir. Ayrıca, çevrimiçi mağazalar ve perakende satış noktası sistemleri için tescilli E-Ticaret platformunun adıdır. 2006 yılında Tobias Lütke tarafından kuruldu. 2015 yılından beri NYSE borsasında işlem görün yaptığı işin hakkını veren güzel bir platform.

Shopify Nedir Hızlı Bakış

Platforma giriş yapıp hızlıca 14 günlük deneme üyeliği ile e-ticaretinizi başlatabiliyorsunuz. Temel üç paket seçimi ile başlayıp paketler arasında işlem başına ücret gelişmiş raporlar gibi değişkenlikler. En ucuz paketi 29$/ay olan paket başlangıç için yeterli olacaktır.

Paketlere göre değişmekle beraber Shopify gerçekleşen işlemler %2 ile %0.5 ilk kesinti yapmaktadır.

Shopify normalde ödemeleri Shopify Payments üzerinden alıyor fakat ülkemizde bu yöntem desteklenmediğinden. 2022 yılı itibariyle Shopifyile Türkiye’deki kartlardan ödeme almak için kullanabileceğiniz aracılar. Iyzico, PayU ve Garanti Sanal POS olarak gözükmektedir. Fakat ödeme geçidi politikasını yakın bir zamanda değiştirdiğinden bu listeye yenilerinin eklenmesi çok uzun sürmeyecektir. https://www.shopify.com/payment-gateways/turkey

Shopify Hız Değerlendirmesi

Shopify kendi sunucularında çalıştığında hız optimizasyonu konusunda diğer çözümlere göre biraz daha katı. Aslında bu tutumu ilk başta biraz sıkıntılı gibi gözüksede performansa olan etkisini gördüğünüzde neden bu şekilde olması gerektiğini daha net anlaşılıy. Ürün adeti, sipariş adeti ziyaretçi gibi yük artışlarında hızda bir değişim olmadan devam edebiliyorsunuz. Çünkü tema ve teknik altyapısının getirdiğini avantajlar Shopify rakiplerinden hızlı hale getiriyor. Burada bahsettiğim hız sunucu yanıt süresi olarak ele alınmalı tabiki. Çünkü sayfa açılma hızı Javascript, CSS, Html Dom büyüklüğü, Resim optimizasyonu vb. birçok şeye bağlıdır.

Shopify ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO’nun en önemli konularından biri, hız konusu bir önceki maddede bahsettiğim gibi rakiplerinin önüne geçiriyor. İkinci önemli konu sitelerin her zaman ulaşabilir olması. Shopify kendi bulut sunucularda sürekli ulaşılabilir olması SEO üzerinde pozitif etki yaratıyor. Güven ver ki sıra kazanasın.

Kendi içinde SEO ayarların girebileceği bütünleşik araçlar ile geliyor. Ayrıca mağazada bir çok görsel SEO araçları mevcut.

shopify seo ekranı

 Lost Cyclist adlı Shopify uzmanı bir mağazanın Shopify dan WooCommerce geçtikten sonraki SEO değiştiğini belirtmiş. Ayrıca  https://ecommerce-platforms.com/compare/shopify-vs-woocommerce-comparison linkteki yazıdan detayları inceleyebilirsiniz.

shopify seo

Shopify Güvenlik Değerlendirmesi

Shopify’ın bulutta çalışması üzerine geliştirilen uygulamaları API aracılığıyla ve yetki bazlı izin verildiğinden mağazanızın başına bir şey gelmesi çok zor. Shopify hesap güvenliği için de çift doğrulama, biyometrik doğrulama seçenekleri bile mevcut. Uygulamaları mağazanıza yüklerken size hangi izinleri istediğini gösterir. Ayrıca, güvenmediğiniz uygulamalara yetki vermeyebilirsiniz.

shopify uygulama mağazası

Shopify Uygulama ve Tema Marketi

Shopify zengin bir uygulama ve tema mağazası var. Her geçen gün https://apps.shopify.com/?locale=tr Shopify mağazalarına yeni uygulamalar yüklenmekte. Sizin ihtiyaç duyacağınız özel uygulamaları yapmak için dünyada bir çok expert vardır. Dijimad olarak sizin için özel uygulamalar geliştirebiliriz.

Shopify Türkiye Hizmetleri

Shopify Türkiye’de konusunda diğer ülkelere göre ekstra bir açılımı yok fakat zaten yaygın bir Shopify Uzman ağına sahip. Forum ve partnerlikler ile Shopify üzerinde yapmak istediklerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Shopify Ödeme Alma araçları, Shopify için kargo entegrasyonları, pazarlama uygulamaları gibi bir çok çözüm Shopify mağazasında zaten mevcut.

Kendiniz Türkiye’de Shopify mağazası kurmak için detaylı rehberimizi inceleyebilirsiniz. Shopify danışmanlık, uygulama geliştirme, özel şablon oluşturma ve diğer bir çok hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bknz: Shopify hizmetlerimiz.

Size örnek olması için topladığımız Shopify Türkiye mağazaları listesine bakıp ilham alabilirsiniz.

Son Dokunuş

Bulutta bir e-ticaret platformu kullanmak barındırma, güvenlik gibi soru işaretlerini direk ortadan kaldırabiliyor. Shopify kendi kulvarında bizce şu anda yalnız. Magento Cloud, benzer tutulabilir fakat onunda giriş maliyetleri Shopify e göre daha yüksektir. 30$ lık maliyet e-ticaret başlayıp sadece satışınıza odaklanabilirsiniz.

Sizin için Shopify Mağazası kurabilir ve size özel Shopify uygulamaları geliştirebiliriz. Dijimad ile iletişime geçmek için tıklayınız.

2 Yorumlar

 1. Gökhan Türk
  Haziran 4, 2022

  Tek bir bulutta herkesin toplanması güvenlik ihlaline sebep olabilir mi veya overload gibi durum olabilr mi ?
  Daha önce buna benzer durum yaşandı mı ?

  • Fuat POYRAZ
   Haziran 7, 2022

   Tek bir bulut olarak gözüksede aslında kubernetes gibi dağıtık sistemler üzerinde çalışın overload durumunda artırıp yük azaldığında podları azaltma şeklinde bir yapıları vardır diye tahmin ediyorum. Bu konuyu daha detaylı inceleyip shopify techstack ile ilgili bir yazı ilerde kaleme alabilirim. Not alıyorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

sosyal medya e ticaret

Sosyal Medya E-Ticaret İçin Neden Önemli?

Sosyal medya ve e-ticaret siteleri sayesinde herhangi bir çevrimiçi alışveriş için saatler harcamak zorunda değilsiniz.

Detayları İncele
shopify b2b ozellikleri

Shopify B2B e-Ticaret Nasıl Yapılır?

Shopify Summer 2022 Güncellemesi Shopify bilindiği üzere dünyanın lider bulut e-ticaret uygulamalarından biri rakiplerinin arasında her defasında sıyrılmayı bilen Shopify…

Detayları İncele
kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir? Nasıl Oluşturulur? 2021

Kurumsal kimlik kavramı özellikle son 25 yılda başta teknoloji alanı olmak üzere pazar dinamiklerinde ve tüketici değerlerinde meydana gelen değişmelerden…

Detayları İncele
Arrow-up