20943816 scaled

10 Adımda Pazaryeri Oluşturma Rehberi

Alican

Pazaryeri Oluşturma Adımları

Ürün araştırın ve seçin

Bir pazaryeri oluşturmadan önce, platformunuzda hangi ürün veya hizmetlerin bulunacağını seçin. Basit bir deyişle, pazar araştırması yapın. Bu araştırma sonucuna göre pazaryeri şeklinizi belirlemeniz gerekmekte.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki seçeneğiniz var:

 • Yatay (Horizontal) pazaryeri
 • Dikey (Vertical) pazaryeri

İlk seçenek olan yatay pazaryerini açıklarsak;

Bu tür platformlar çeşitli öğeleri kapsar. Örneğin Amazon, kitaplardan elektronik cihazlara kadar çok sayıda kategori ve ürüne yayılmıştır. Her alanda, birçok ürünün satıldığı pazaryerleridir. Bu pazaryerinin yararı, geniş kapsama alanıdır. Olumsuz tarafı ise tek bir alanda lider olma şansınızı azaltmış olursunuz.

Pazaryeri Cesitleri

Diğer bir pazaryeri çeşidi ise dikey pazaryeridir. Bu kategori size belli bir alana, belli bir ürüne yönelik e-ticaret ağı sunar. Airbnb, Etsy gibi platformalar bu pazaryeri çeşidine örnektir.

Dikey (Vertical) pazaryerinde, dar bir yelpazede satışa sunmuş olduğunuz her ürün için ayrıntılı bir açıklama ve avantajlarını sunma imkânınız olur. Ayrıntılı olarak verdiğiniz hizmet ve ürün açıklamalarıyla, potansiyel müşterileri yakalama şansınız artar. Aynı zamanda, niş pazaryerleri kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunar.

Hedef kitlenizi Belirleyin

Bir sonraki adımınız, pazaryeri platformunuzda hangi hedef kitleye hizmet edeceğinizi tanımlamaktır. Bu oldukça önemlidir.

Peki neden?

Hedef kitlenizi tanıyarak, pazarlamanız için ana yönünüzü belirleyeceksiniz.

Potansiyel müşterinizin sorunlu noktalarını ve ihtiyaçlarını biliyorsanız, sunacağınız hizmeti ona göre şekillendirebilirsiniz. Gelecekteki bir pazaryeri sahibi olarak asıl amacınız, pazaryerinizi mümkün olduğunca az sorunlu hale getirmektir.

Online bir pazaryeri oluşturmaya karar verdiğinizde, hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Sizden ne istiyorlar?

Cevabı bildiğiniz ölçüde onların beklentilerini karşılayabilirsiniz.

Örneğin, Dijimad ekibi kısa bir süre önce düşük karbon salınımı sağlayan, karbon emisyonunu düşürmeyi hedefleyen bir pazaryeri olan AZKarbon’u geliştirdi. Küresel ısınmanın bu denli konuşulduğu bir zamanda, karbon salınımını azaltmayı hedefleyen bir pazaryeri mutlak bir şekilde dikkat çekecek ve ilgi görecektir.

Gereklikleri İyi Belirleyin

Ürün Sayfası: Bir pazaryeri platformu için mutlak ki ürün sayfası olmazsa olmazdır. Potansiyel müşterilerinize sattığınız ürünün ayrıntılı bir tanımını verin. Yüksek kaliteli fotoğraflar kullanmaya özen gösterin.

Güvenlik: Pazaryeri web sitenizi olabildiğince güvenli olmalı. SSL sertifikaları, iki faktörlü kimlik doğrulama ve güvenlik duvarları, ürününüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

Ödeme yöntemi: Pazaryeriniz için bir ödeme aracına ihtiyacınız var. WooCommerce, Dokan, WCVendor, Product Vendors veWCFM(WC Lovers) sistemlerini kullanan pazaryeri modeliniz varsa, iyzico üzerinden ödeme almanızda, satıcı oluşturma işlemlerinizde, belirlediğiniz komisyon tutarınıza göre sepette ücret dağıtımlarını gerçekleştirme işlemlerinde kullanabileceğiniz IyziBazaar eklentimizi kullanabilirsiniz. Geliştirdiğimiz IyziBazaar eklentisi, pazaryeri modeli ile çalışan WooCommerce altyapısına sahip E-Ticaret siteniz için en gelişmiş ödeme eklentisidir.

pazaryeri oluşturmak

Kargo: Müşteri memnuiyeti açısından en önemli maddelerden biri de kargodur. Hem tedarikçi hem de alıcı için avantaj sağlayacak bir kargo entegrasyonu, pazaryeriniz için oldukça önemlidir.

Kargo takibini ve işleyişini kolaylaştırmak için ekibimizin geliştirmiş olduğu WordPress kargo eklentilerine göz atmanızda fayda var. Eklentilere ulaşmak için tıklayınız.

Pazaryerinizin Geliştirilmesi İçin Bir Yöntem Seçin

Online bir pazaryeri oluşturmaya gelince, iki seçeneğiniz vardır. Hazır bir çözüm satın alabilir veya sıfırdan bir pazaryeri web sitesi oluşturabilirsiniz. Nihai seçim, bütçenize, zamanınıza ve planlarınıza göre değişmektedir.

Pazaryeriniz için özel olarak geliştirmiş bir alt yapı, hazır sitelere oranla çok daha avantajlıdır. Sizin için hazırlanmış bir alt yapı, pazaryeri oluşturma aşamasında sizin ihtiyaçlarınıza daha kolay cevap vermektedir.

Sadece sizin için geliştirilen bir pazaryeri yazılımını, yine sizin için yapılan bir UI tasarımı ile birleştirmek, işletmenize ayrıcalık katacaktır. Bu konuda sizlere en iyi hizmeti vermek için buradayız. Aklınızdaki fikri hayata geçirmek ve teklif almak için tıklayınız.

En İyi Teknoloji Hizmetini Seçmeye Çalışın (Tech Stack)

PAZARYERI 1

Online bir pazaryeri oluşturmanın temel aşaması, doğru teknoloji hizmetini seçmektir. Teknoloji hizmeti, projeler üzerinde çalışırken kullanılan bir araç setidir. Programlama dillerini, veritabanı yönetim sistemlerini, çerçeveleri vb. içerir. Seçilen teknoloji hizmeti, online pazarların performansını ve güvenilirliğini belirler.

Dijimad olarak, müşterinin projesine en uygun yazılım geliştirmeyi yürütüyoruz. Yazılım geliştirme yaklaşımımız, müşterinin iş durumunu ve müşteri yolculuğunu tam olarak anlamaktır. Ardından, en yüksek kalitede bir pazaryeri oluşturmak için bir teknoloji hizmeti seçiyoruz.

Tüm pazaryerlerinin uyması gereken bazı genel kriterler vardır;

Ölçeklenebilirlik: Pazar yeri web siteleri ölçeklenebilir olmalıdır. Mobil, tablet ve Bilgisayar ekranlarında tam performans çalışmalıdır. Ayrıca platformunuz daha popüler hale geldikçe artan kullanıcı yüklerini karşılamaları gerektiğinden çok önemlidir. Aynı zamanda pazaryerleri yüksek performanslı olmalıdır. Dijimad olarak kapsamlı performans testleri yürütürüz. Böylece web platformunun iş yükünün altından kalkabilmesini sağlıyoruz.

Esneklik: Ayrıca teknoloji yığınınız, kullanıcı akışlarını desteklemek ve harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için esnek olmalıdır. Yeni özellikler eklemek kolay olmalıdır. Açıkçası, kullanıcılarınızın ihtiyaç duyduğu işlevleri eklemenin zorluğu, herhangi bir online pazaryeri için büyük bir sorundur.

Güvenlik: Elbette güvenlik, bir online pazaryeri oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biridir. Neden? Çünkü pazaryeri, kullanıcılar hakkında gizli bilgiler içerir. Dijimad uzmanları, modern web güvenliği gereksinimlerini bilir. Ekibimiz herhangi bir yazılım geliştirmeyi gerçekleştirirken ileri düzey yöntemleri takip eder.

Gelir Modelinizi Belirleyin

Pazaryeri sitesinden nasıl gelir elde edebilirsiniz?

Pazaryeri web siteniz size istikrarlı bir kâr getirmelidir. Bu nedenle uygun bir gelir modeli seçmelisiniz. Bunun potansiyel satıcılarınız için makul koşullar sunması gerektiğini unutmayın.

pazaryeri gelir modeli

Amazon, eBay gibi e-ticaret devlerinin kullandığı en iyi para kazanma stratejilerine daha yakından bakalım:

Komisyon: Platformunuz aracılığıyla yapılan her işlemin bir kısmını keser.
Listeleme ücreti: Ürünlerini pazarda yayınladıklarında satıcıdan alınan bir meblağdır. Ürün veya hizmet maliyeti ne kadar yüksekse, listeleme ücreti de o kadar yüksek olur.
Abonelik ücreti: Bir satıcının e-ticaret platformunuza erişim elde etmek için ücret ödediği pazaryeri iş modelidir. Belirli bir dizi fayda için aylık veya yıllık ücretler içerir.
Reklam ücreti: Üçüncü taraf reklamcılar tarafından pazaryerinizdeki ürünlerin tanıtımıyla ilgilidir.
Premium üyelik: Kullanıcılara ekstra özelliklere ve özel içeriğe erişim sağlar.

Doğru Bir Geliştirme Ekibi Seçin

Seçilen geliştirme ekibinin hem alıcılara hem de satıcılara değer katan bir pazaryeri oluşturmayı bildiğinden emin olun.

Geliştirme sürecinin organizasyonuna ve uygulanan teknolojiye dikkat edin.

Kullanıcı dostu çevrimiçi pazaryerleri oluşturacaklarından emin olmak için yazılım şirketinin portföyünü kontrol edin. Dijimad’in refesanslarını kontrol etmek için tıklayın.

WordPress pazaryeri kulum rehberimize de göz atmayı unutmayın.

Yeni bir projeye başlamak oldukça zorlu bir süreçtir. İşleri kolaylaştırmak için en iyi kalitede bir online pazaryeri oluşturmayı bilen yerleşik bir ekip seçin. Böylece hızlı, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu bir web çözümüne sahip olursunuz. Dijimad ekibi sürdürülebilir bir pazaryeri kurulumunda sizlerin yanında olacaktır.

Kullanıcılar Edinin

Online bir pazar oluşturmak için bir stratejileri sizlere sunduk. Sıradaki soru, yepyeni e-ticaret platformunuzu nasıl tanıtabileceğinizdir.

pazaryeri-müsteri-cekme

Etkili bir pazarlama taktiği, satıcıları ve alıcıları pazaryerinize çekmeye yardımcı olur. Potansiyel müşterilerin planlama aşamasından itibaren girişiminiz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

Etkili bir pazaryeri pazarlaması nasıl olur?

 • Platformunuzu Instagram, Facebook ve LinkedIn dahil olmak üzere sosyal medyadaki reklamlarla tanıtın.
 • Potansiyel satıcılarınız ve alıcılarınızla bağlantı kurmak için bu etkinliklere katılın.
 • Satıcı aramak için ticaret fuarlarını ziyaret edin. İletişim bilgilerini almanın incelikli bir yolunu bulun. Böylece daha sonra onlara ulaşabileceksiniz.
 • Canlı etkinlikler düzenleyin ve ünlülerle işbirliği yapın.

Etkili Bir SEO Çalışması ve Reklam Çalışması Yapın

Bir pazar platformunu tanıtmak için deneyimli SEO uzamanlarından ve içerik uzmanlarından oluşan bir ekibe ihtiyacınız var.

SEO uzmanlarının görevi, trafiğin nerede artacağını bulmaktır. İçerik yöneticilerinin görevi, potansiyel olarak trafik alan sayfaları alakalı ve yüksek kaliteli içerikle doldurmaktır.

Çalışmayı olabildiğince verimli hale getirmek için aşağıdaki algoritmaya uyun:

 • Potansiyel trafik sayfalarının aranması ve geliştirilmesi.
 • Pazarın teknik optimizasyonu.
 • Rakiplerin tanımlanması ve anlamsal çekirdeğin iyileştirilmesi.
 • Meta verilerin analizi ve derlenmesi.
 • Teknik gereksinimlerin içeriğe göre derlenmesi.
 • Bir bağlantı tanıtım stratejisi hazırlanması.
 • Promosyon sonuçlarının analizi ve iş akışının optimizasyonu.

Satıcılar ve Alıcılar Arasında Güven Oluşturun

PAZARYERI 2

Müşterilerinizin güveneceği bir pazaryerini nasıl oluşturacağınızı bilmek ister misiniz?

Aşağıdaki noktaları sizler için derledik.

Yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar, alıcıların ürünleri farklı yönlerden ve açılardan görmelerini sağlar. Öyleyse neden satıcıların olabildiğince çok ayrıntı sağlamasına izin vermiyorsunuz?

Kapsamlı bir ürün açıklaması, müşterilere istenen ürün hakkında kapsamlı bilgi verir.

İncelemeler ve derecelendirmeler, müşterilerin satın alacakları ürünün kalitesi için belirli bir satıcıya güvenebileceklerini kanıtlıyor.

Bir iade politikası, bir e-ticaret platformunun olmazsa olmazıdır. Bu seçenek ile müşteriler satın alırken kendilerini daha güvende hissederler.

Sonuç

Bu kapsamlı kılavuzun ana soruya cevap vereceğini umuyoruz:

Alıcılar ve satıcılar için uygun bir pazaryeri nasıl oluşturulur?

Gerekli işlevselliği tanımlayın. Güvenilir bir özel yazılım geliştirme şirketi ve uygun metodoloji seçin. Bunlar, pazaryerlerinin başarılı olmasına yardımcı olan temel noktalardır.

Bir Çin atasözünün dediği gibi, “Binlerce kilometrelik bir yolculuk tek bir adımla başlar.”

Online pazaryeri geliştirme konusunda size yardımcı olacak güvenilir bir yazılım danışmanlığı arıyorsanız, fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için buradayız. Proje fikrinizi tartışmak ve fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçin.


0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

wordpress pazaryeri olusturma e1672400060409

WordPress Pazaryeri Oluşturma Rehberi | E-Ticaret Pazaryeri Kurulumu

WordPress WooCommerce eklentisi ile kolayca bir e-ticaret altyapısına dönüşebilir. Birden fazla satıcı ekleyip satış yapması sağlayacak şekilde bir pazaryeri kurmak…

Detayları İncele
shopify mağaza kurum rehberi

Shopify Mağaza Kurulum Rehberi | Shopify Başlangıç Rehberi

Başlangıç seviyesinde e-ticarete atılmak isteyen bir çok insanın anlayabileceği kolaylıkta bir Shopify mağaza kurulum rehberi ile karşınızdayım. Bu rehber giriş…

Detayları İncele
shopify google analytics mulku

Shopify Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz araçlarından Google Analytics'in Shopify'a entegre etme yöntemlerinden bahsedeceğim. Shopify Google Analytics kurulumuna başlamadan önce bilmemiz gereken…

Detayları İncele
Arrow-up