shopify türkiyeden ödeme alma

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri [2022]

Fuat POYRAZ

Shopify ile Türkiye’den e-Ticaret başlayan çoğu kişi ilk sorusu ödemeyi nasıl alacağım. Bu yazıda Shopify Türkiye ödeme alma işlemlerinin nasıl yapılabileceğini irdeleyeceğim. Bu konuda kafa karıştırıcı çok fazla bilgi olduğunun farkındayım aslında olay o kadar da zor değil. Hadi gelin incelemeye başlayalım.

Shopify Payments Nedir?

Shopify’in desteklediği ülkelerde geçerli olan ödeme yönteminin adı Shopify Payments tıpkı Türkiye deki fintech girişimleri gibi sizin için müşterinizden ödemeleriniz tahsil edip müşteri ile aranızdaki bağı kurmaya yarıyor. Kredi kartları haricinde, google pay, apple pay, facebook pay vs gibi servislerede beraber çalışabiliyor.

Shopify paymentsin komisyon oranları kullandığınız pakete göre değişmekle birlikte çok yüksek oranlar değiller. Evet her şey kulağa hoş geliyor fakat şöyle kötü bir haberim var ne yazık ki Shopify Payment Türkiye’de kullanılmıyor.

Eğer firmanız desteklenen ülkelerden birinde kurulu değilse. Sadece kredi kartı ile ödeme alınabiliyor ama merak etmeyin bu bir problem değil.

Pandemi ile ülkemizdeki ödeme alışkanlıklarıda malum çok değişti. Kapıda ödeme yaygın bir tercihken kredi kartı ile alış veriş hacmi arttı. Türkiye’de online alışverişin kredi kartı yada kapıda ödeme ile yapıldığı bir gerçek. Bundan dolayı Shopify Payments’ın ülkemizde desteklenmemesi yurtiçine satış yapacak firmalar için hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Shopify ile kredi kartı ile ödeme almak için neler gerekir?

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri

Shopify İle Türkiye’den Kredi Kartı ile Ödeme Almak için Ne Yapmalıyım?

Shopifydan satış yaparken Shopify Payment harici bir ödeme kuruluşu kullanmak isterseniz. Shopify paketlerine göre farklı oranlarda kesinti yapılır. Basic %2, Plus %1, Advanced %5.

Ön detaylar haricinde vergi kaydınız olmadan (şirket açmadan) ödeme kuruluşları ya da bankalardan Sanal POS hizmeti alamazsınız. Kısaca ilk önce bir şahıs/limited/a.ş farketmez bir vergi kaydınız olmalı. Sonrasında Shopify’ün Türkiye’den desteklediği (2022 yılı itibariyle) 2 ödeme kuruluşu 1 bankadan birini seçip ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Shopify Türkiye’den Hangi Ödeme Kuruluşları ile Ödeme Alabilirim

Shopify diğer kurulu e-ticaret uygulamalarının aksine cloud da yerleşik çalışan bir uygulama olduğu için istediğiniz gibi geliştirme yapıp ödeme kuruluşu ya da bankayı ekleyemiyorsunuz. Bu işlemler woocommerce, opencart, magento gibi sistemlerde çok kolay entegre ediliyor. Shopify yeni bir ödeme aracı eklemek için ödeme aracı kuruluşu olmalı ve günlerce belki aylarca Shopify ile beraber ödeme geçidi geliştirmek için bir sürü prosedür geçmeniz gerekir. Neyseki Türkiye den bu işlemleri yapanlar var

Listeye kontrol edip güncelleme ile PayTR,Ozan Business da eklendi.

 1. iyzico
 2. PayTR
 3. Garanti Sanal POS
 4. PayTR
 5. Ozan Business
 6. Crafgate
 7. Paratika (Yakında)

He ödeme kuruluşunun tabi ki farklı oranlarda komisyon ve işlem ücretleri olabiliyor. Shopify Türkiye ödeme alma hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri bu makalemizde toplamış olduk.

Güncelleme: İki ay (Ekim 2022) önceki güncelleme ile Türkiye’den yeni kuruluşlar eklendi.

Shopify ile Türkiye’de satış yapmak?

Shopify e-ticaret uygulaması ile Türkiye’de satış yapmak mümkündür. Diğer e-ticaret uygulamalarına göre farkı Shopify’ın desteklediği ödeme kuruluşları ile ödeme alabilirsiniz.

Shopify şirketsiz ödeme alma mümkün mü?

Ticareti bir kuruluş olmadan banka ve ödeme aracılarından hizmet alamıyacağınız için Shopify ile ödeme almak için bir firma kuruluşu yapmanız gerekmektedir.

Shopify yurt dışından ödeme alma mümkün mü?

Shopify ile e-ihracat yapabilir dövizle gelir elde edebilirsiniz. Bunun için firmanız Türkiye’de kuruluysa iyzico gibi ödeme kuruluşları ile Euro ve Dolar ile ödeme alabilir. Shopify Payments‘in desteklendiği ülkelerde firma kuruluşunuz varsa Shopify Payments ile alabilirsiniz.

0 Yorum

  Bir yanıt yazın

  Diğer Makaleler

  shopify

  Shopify Nedir? Bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni nedir?

  Shopify, 800.000'den fazla işletmeye hizmet vermekte ve rakiplerinin çoğundan daha iyi performans göstermektedir. Ancak, bu durum herkes için geçerli değildir.

  Detayları İncele
  Shopify En Iyi 15 Magaza Ornekleri 2

  Shopify Temaları | Shopify En İyi 15 Mağaza Örneği

  Özetle ilham alabileceğiniz bir çok tema mevcuttur ancak tabi ki her zaman dediğimiz gibi en güzel tema sizin ihtiyaçlarını tam…

  Detayları İncele
  Kargo Entegrasyonu

  Kargo Entegrasyonu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  Kargo entegrasyonu; e-ticaret siteleri için iyi bir çözüm sunmaktadır. Eklentiler, bir web sitesine işlevler ekleyen, bazı özel ya da belirli…

  Detayları İncele
  Arrow-up