shopify türkiyeden ödeme alma

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri [2022]

Fuat POYRAZ

Shopify ile Türkiye’den e-Ticaret başlayan çoğu kişi ilk sorusu ödemeyi nasıl alacağım. Bu yazıda Shopify Türkiye ödeme alma işlemlerinin nasıl yapılabileceğini irdeleyeceğim. Bu konuda kafa karıştırıcı çok fazla bilgi olduğunun farkındayım aslında olay o kadar da zor değil. Hadi gelin incelemeye başlayalım.

Shopify Payments Nedir?

Shopify’in desteklediği ülkelerde geçerli olan ödeme yönteminin adı Shopify Payments tıpkı Türkiye deki fintech girişimleri gibi sizin için müşterinizden ödemeleriniz tahsil edip müşteri ile aranızdaki bağı kurmaya yarıyor. Kredi kartları haricinde, google pay, apple pay, facebook pay vs gibi servislerede beraber çalışabiliyor.

Shopify paymentsin komisyon oranları kullandığınız pakete göre değişmekle birlikte çok yüksek oranlar değiller. Evet her şey kulağa hoş geliyor fakat şöyle kötü bir haberim var ne yazık ki Shopify Payment Türkiye’de kullanılmıyor.

Eğer firmanız desteklenen ülkelerden birinde kurulu değilse. Sadece kredi kartı ile ödeme alınabiliyor ama merak etmeyin bu bir problem değil.

Pandemi ile ülkemizdeki ödeme alışkanlıklarıda malum çok değişti. Kapıda ödeme yaygın bir tercihken kredi kartı ile alış veriş hacmi arttı. Türkiye’de online alışverişin kredi kartı yada kapıda ödeme ile yapıldığı bir gerçek. Bundan dolayı Shopify Payments’ın ülkemizde desteklenmemesi yurtiçine satış yapacak firmalar için hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Shopify ile kredi kartı ile ödeme almak için neler gerekir?

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri

Shopify İle Türkiye’den Kredi Kartı ile Ödeme Almak için Ne Yapmalıyım?

Shopifydan satış yaparken Shopify Payment harici bir ödeme kuruluşu kullanmak isterseniz. Shopify paketlerine göre farklı oranlarda kesinti yapılır. Basic %2, Plus %1, Advanced %5.

Ön detaylar haricinde vergi kaydınız olmadan (şirket açmadan) ödeme kuruluşları ya da bankalardan Sanal POS hizmeti alamazsınız. Kısaca ilk önce bir şahıs/limited/a.ş farketmez bir vergi kaydınız olmalı. Sonrasında Shopify’ün Türkiye’den desteklediği (2022 yılı itibariyle) 2 ödeme kuruluşu 1 bankadan birini seçip ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Shopify Türkiye’den Hangi Ödeme Kuruluşları ile Ödeme Alabilirim

Shopify diğer kurulu e-ticaret uygulamalarının aksine cloud da yerleşik çalışan bir uygulama olduğu için istediğiniz gibi geliştirme yapıp ödeme kuruluşu ya da bankayı ekleyemiyorsunuz. Bu işlemler woocommerce, opencart, magento gibi sistemlerde çok kolay entegre ediliyor. Shopify yeni bir ödeme aracı eklemek için ödeme aracı kuruluşu olmalı ve günlerce belki aylarca Shopify ile beraber ödeme geçidi geliştirmek için bir sürü prosedür geçmeniz gerekir. Neyseki Türkiye den bu işlemleri yapanlar var

Listeye kontrol edip güncelleme ile PayTR,Ozan Business da eklendi.

 1. iyzico
 2. PayTR
 3. Garanti Sanal POS
 4. PayTR
 5. Ozan Business
 6. Paratika (Yakında)

He ödeme kuruluşunun tabi ki farklı oranlarda komisyon ve işlem ücretleri olabiliyor. Shopify Türkiye ödeme alma hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri bu makelemizde toplamış olduk.

0 Yorum

  Bir cevap yazın

  Diğer Makaleler

  E-ticaret Sitesi Kurmadan Önce İzlemeniz Gereken 9 Adım

  E-ticaret sitesi kurmak 2021 özelinde oldukça karlı görünen bir satış kaynağıdır. Özellikle internet çağında yaşadığımızı düşünürsek fiziksel mağazanızda yapacağınız satışların…

  Detayları İncele
  Shopify Mağazaları

  Shopify Mağazaları

  Shopify mağazaları son dönemlerde oldukça popüler. Bu CMS, 2004'te Tobias Lütke, Daniel Weinand ve Scott Lago tarafından Snowdevil adında bir Snowboard…

  Detayları İncele
  Ayakkabı Satış Pazaryeri

  Ayakkabı Satış Pazaryeri Oluşturma

  Ayakkabı satış pazaryeri sitesi kurmak, girişimcilerin dikkatini çeken konulardandır. Bilindiği gibi ayakkabı sektörü güneş batmayan sektörlerden biridir. Ayakkabı; hem erkekler…

  Detayları İncele
  Arrow-up