shopify türkiyeden ödeme alma

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri [2022]

Fuat POYRAZ

Shopify ile Türkiye’den e-Ticaret başlayan çoğu kişi ilk sorusu ödemeyi nasıl alacağım. Bu yazıda Shopify Türkiye ödeme alma işlemlerinin nasıl yapılabileceğini irdeleyeceğim. Bu konuda kafa karıştırıcı çok fazla bilgi olduğunun farkındayım aslında olay o kadar da zor değil. Hadi gelin incelemeye başlayalım.

Shopify Payments Nedir?

Shopify’in desteklediği ülkelerde geçerli olan ödeme yönteminin adı Shopify Payments tıpkı Türkiye deki fintech girişimleri gibi sizin için müşterinizden ödemeleriniz tahsil edip müşteri ile aranızdaki bağı kurmaya yarıyor. Kredi kartları haricinde, google pay, apple pay, facebook pay vs gibi servislerede beraber çalışabiliyor.

Shopify paymentsin komisyon oranları kullandığınız pakete göre değişmekle birlikte çok yüksek oranlar değiller. Evet her şey kulağa hoş geliyor fakat şöyle kötü bir haberim var ne yazık ki Shopify Payment Türkiye’de kullanılmıyor.

Eğer firmanız desteklenen ülkelerden birinde kurulu değilse. Sadece kredi kartı ile ödeme alınabiliyor ama merak etmeyin bu bir problem değil.

Pandemi ile ülkemizdeki ödeme alışkanlıklarıda malum çok değişti. Kapıda ödeme yaygın bir tercihken kredi kartı ile alış veriş hacmi arttı. Türkiye’de online alışverişin kredi kartı yada kapıda ödeme ile yapıldığı bir gerçek. Bundan dolayı Shopify Payments’ın ülkemizde desteklenmemesi yurtiçine satış yapacak firmalar için hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Shopify ile kredi kartı ile ödeme almak için neler gerekir?

Shopify Türkiye Ödeme Alma Yöntemleri

Shopify İle Türkiye’den Kredi Kartı ile Ödeme Almak için Ne Yapmalıyım?

Shopifydan satış yaparken Shopify Payment harici bir ödeme kuruluşu kullanmak isterseniz. Shopify paketlerine göre farklı oranlarda kesinti yapılır. Basic %2, Plus %1, Advanced %5.

Ön detaylar haricinde vergi kaydınız olmadan (şirket açmadan) ödeme kuruluşları ya da bankalardan Sanal POS hizmeti alamazsınız. Kısaca ilk önce bir şahıs/limited/a.ş farketmez bir vergi kaydınız olmalı. Sonrasında Shopify’ün Türkiye’den desteklediği (2022 yılı itibariyle) 2 ödeme kuruluşu 1 bankadan birini seçip ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Shopify Türkiye’den Hangi Ödeme Kuruluşları ile Ödeme Alabilirim

Shopify diğer kurulu e-ticaret uygulamalarının aksine cloud da yerleşik çalışan bir uygulama olduğu için istediğiniz gibi geliştirme yapıp ödeme kuruluşu ya da bankayı ekleyemiyorsunuz. Bu işlemler woocommerce, opencart, magento gibi sistemlerde çok kolay entegre ediliyor. Shopify yeni bir ödeme aracı eklemek için ödeme aracı kuruluşu olmalı ve günlerce belki aylarca Shopify ile beraber ödeme geçidi geliştirmek için bir sürü prosedür geçmeniz gerekir. Neyseki Türkiye den bu işlemleri yapanlar var

Listeye kontrol edip güncelleme ile PayTR,Ozan Business da eklendi.

 1. iyzico
 2. PayTR
 3. Garanti Sanal POS
 4. PayTR
 5. Ozan Business
 6. Paratika (Yakında)

He ödeme kuruluşunun tabi ki farklı oranlarda komisyon ve işlem ücretleri olabiliyor. Shopify Türkiye ödeme alma hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri bu makelemizde toplamış olduk.

0 Yorum

  Bir cevap yazın

  Diğer Makaleler

  internette yedek parça

  İnternette Sanayi Parçası Alınıp Satılır mı?

  Teknolojinin gelişmesi ve internet üzerine genel alışverişler mağazadan daha uygun olmaya başladı. İnternetten her alanda ürün siparişi veriliyor ve en…

  Makaleyi Oku
  QR kod blog yazısı fotografi

  QR Menü Nedir 2022

  Günümüzde artık hemen hemen her yerde QR kod kullanılmaya başlandı. QR menü ise;  restoranlarda bulunan  menü kitapçıklarının tamamen dijital ortama…

  Makaleyi Oku

  Freshchat Messaging, Canlı Sohbet

    Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte online ortamlara olan ilgi arttı. İnsanların dijital dünyada çok fazla vakit geçiriyor olması e-ticaret…

  Makaleyi Oku
  Arrow-up