kurumsal-site-nasil-yapilir

WordPress İle Kurumsal Site Oluşturma

Her kurumsal web sitesinin kendi içinde farklılık gösterebileceğini bilmemiz gerekiyor. WordPress ile web sitenizi oluşturmadan önce kurumsal renklerinizi ve fontlarınızı (yoksa) belirlemeniz gerekiyor. Şimdi maddeler halinde WordPress ile kurumsal site nasıl oluşturabiliriz bunu açıklayalım.

1- Şirketinize Uygun Tema Seçin

wordpress tema secimi

Kurumsal site yapımına başlamadan önce kendinize uygun bir WordPress teması seçmelisiniz. Themeforest.net gibi WordPress temaları satan birçok siteden bunu temin edebilirsiniz.

Kendinize uygun bir tema bulamadıysanız ya da beğenmediyseniz buna alternatif olarak özel tema da tasarlatabilirsiniz. Bunu yapabilecek birçok freelancer çalışan ya da ajans firmalar bulunmaktadır. Dijimad olarak sizler için özel temalar tasarlayabileceğimizi de unutmayın.

Temanızı belirlerken kurumsal site içeriğinizin çok karmaşık olmamasına, herkes tarafından kolayca anlaşılır olmasına dikkat ediniz. Kullanıcılar aradıkları bilgiyi kolayca edinebilmeli ve sık aranan sayfalarınız kolay görünür bir yerde olması gerekir.

Kurumsal site için seçtiğiniz temanın mobil uyumlu (responsive) olması çok önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki %65 üzerinde mobil kullanıcıya sahip olacaksınız. Bu sebepten dolayı mobil tasarımına ayrı bir özen göstermeniz gerekiyor.

2- Renk ve Fontlarınızı Temanızın Üzerinde Uyarlayın

kurumsal renk font

Karmaşık bir renk skalası ve her yerde farklı fontlar şirketinize karşı güvensizlik arz eder. Dolayısıyla kurumsal site yapımında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de budur. Kendinize en uygun renkleri ve fontları bulduktan sonra sitenizde uygulamaya geçin.

WordPress’in kullanımı kolay admin paneli ile birlikte bu tarz ayaları basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bazı noktalarda temalarınız ile istekleriniz arasında uyuşmazlıklar oluşabilir. Böyle bir durumda ”Css” kod bilgisi gerekebilir. Bu konuda da Dijimad ile çalışmak isteyebilirsiniz.

3- Ana Sayfanızı Özenle Hazırlayın

kurumsal site ana sayfa

Araştırmalar gösteriyor ki ilk 10 saniyede sitenizi ziyaret edenlerin dikkatini çekmeyi başaramazsanız ziyaretçiyi kaybediyorsunuz. Dolayısıyla ana sayfanızı profesyonelce hazırlamalı ya da dikkat çekici ibareler bırakmalısınız.

Kurumsal site oluşturabilmeniz için ana sayfanızın müşterilerin tüm sorularına cevap verebilmesi gerekir. Bu bağlamda oluşturacağınız her link ya da görseller ziyaretçileriniz için bir referans oluşturmalıdır.

WordPress ile kurumsal site hazırlarken WpBakery, Elementor gibi yardımcı eklentiler ile ana sayfanızı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Bu sebeple bu eklentilerin kullanımını iyice araştırmalı ve öğrenmelisiniz. Ya da uzmanlardan yardım alarak tasarlatabilirsiniz.

4- Kaliteli İçerik Oluşturun

kurumsal site icerik

Kurumsal sitenizde içeriklerin önemi oldukça fazladır. Kaliteli içerikler ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilerinize çevirecektir. Bu içerikler ziyaretçileriniz ile doğru iletişim kurabilmeniz, kendinizi onlara en iyi şekilde ifade edebilmeniz açısından çok önemlidir. Doğru imla kullanımı ve etkileyici yazılarla ziyaretçilerinize kendinizi tanıtabilirsiniz.

İçerikler kim olduğunuzu, neler yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı açıklar nitelikte olmalıdır.

5- Kaliteli Görsel Kullanımı

kurumsal site gorsel

Sosyal medyadan da aşina olduğunuz üzere kaliteli görseller ziyaretçi artırmanın en önemli kuralı haline gelmiştir. İmajlar hayatımızın her yerinde bizleri esir almış durumdayken görsellerin önemini görmezden gelemeyiz. Dolayısıyla ne kadar iyi görsel o kadar fazla ziyaretçi demek.

Kurumsal site oluştururken içerisinde fotoğraf kullanacaksanız profesyonelce çekilmiş fotoğraflar, görsel kullanacaksanız profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış görselleri kullanmalısınız.

Arrow-up