wordpress ile bagis alinabilir

WordPress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

Fatma Yüksel

Bağış almak için hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde web sayfası oluşturmanız gerekiyorsa, WordPress bunun için en iyi seçenek. Bu muazzam platform ve onu bağış alınabilir web siteniz için nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, ayrıntıları açıkladık! WordPress ile bağış alınabilir web siteleri yapmak için aşağıdaki detaylara odaklanabilirsiniz.

WordPress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak İçin 5 Adım

Wordpress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

Bağış toplamak için web sitesi kurmak kolaydır. WordPress ile bağış alınabilir web siteleri yapmak adına şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Platformu seçin.
  • Host ve domain satın alın.
  • İlgili bir tema seçin.
  • Sayfalar oluşturun.
  • SEO ayarlarını yapın.

Platformu Seçin

WordPress, CMS şeklinde tasarlanmış bir web uygulamasıdır. Ziyaretçilerin içeriği rahat bir şekilde yönetmesine izin verme konusunda uzmanlaşmıştır ve çalışması için oldukça düşük gereksinimlere sahiptir. Bugün, internetteki tüm web sitelerinin %40’ından fazlası WordPress üzerinde çalışıyor. Web sayfaları inşa etmek için mevcut birçok platform göz önüne alındığında, bu önemli bir pazar payıdır. Popülerliği birkaç faktörün sonucudur ve bağış siteleri için bunlar önemli avantajlardır.

Host ve Domain Satın Alın

Çoğu web barındırma sağlayıcısı, farklı amaçlara uygun çeşitli planlar sunar. Paylaşımlı barındırma genellikle en uygun fiyatlı ve kullanımı en kolay seçenektir. Bu da onu web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz ideal hale getirir. Tercih ettiğiniz platform olarak WordPress’i seçtiyseniz, WordPress’e özel planlar da vardır. Günümüzde alan adları genellikle çoğu web barındırma planının fiyatına dahildir. Seçtiğiniz plan için durum böyle değilse, aynı servis sağlayıcıdan veya gerekirse başka bir firmadan alan adı satın alabilirsiniz.

İlgili Bir Tema Seçin

Wordpress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

WordPress tema sistemi, bir tasarımı kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir. Uzun tasarım süreçlerinden kaçınmakta fayda var. Hem ücretli hem de ücretsiz kullanılabilen tonlarca WordPress teması bulunmaktadır.

Sistem, çok sayıda tema görebileceğiniz resmi bir tema kütüphanesi sağlar. Fakat tek kaynak bu değildir. Daha benzersiz bir şey istiyorsanız, Envato gibi popüler pazar yerlerinde birinci sınıf bir tema bulmayı deneyin.

Sayfalar Oluşturun

Web sitesinin yapısı, ziyaretçilerine eksiksiz bilgi ve iyi bir tarama deneyimi sunmak için esastır. Ancak, SEO amaçları için de sayfalar gereklidir ve Google’ın siteyi indekslemesine yardımcı olur. Bu nedenle, WordPress ile bağış alınabilir web siteleri yaparken önemli sayfaları mutlaka siteye eklemelisiniz.

Bunlar genellikle vizyon, misyon, hakkımızda, bağış, iletişim ve referanslar sayfasını içerir. Bununla birlikte, bir haber veya blog bölümü, bağış alınabilir web sayfanızın doğal olarak trafik elde etmesine yardımcı olmada son derece etkilidir.

SEO Ayarlarını Yapın

WordPress ile bağış alınabilir web siteleri söz konusu olduğunda en önemli hususlardan biri de şüphesiz ki SEO ayarları oluyor. Web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekir. Kaliteli içerikler yazmaya başlayın ve doğru anahtar kelimelere odaklanın. Bu öğeler, oluşturduğunuz tüm içeriğin ruhu olmalıdır. Bunlar haricinde, sayfa dışı SEO ve çeşitli tasarım öğeleri de katkıda bulunan faktörlerdir.

Bağış Sitelerinin Özellikleri

Wordpress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

Bağış alma sitesi olarak faaliyetlerinize devam ettiğinizde ziyaretçiler, web sayfanızda çeşitli özellikler arayacaklardır. Web siteniz güvenilirlik göstermeli, kullanımı kolay olmalı ve daha fazla bağış için net bir yola sahip olmalıdır. Bu özellikler ve daha fazlası, web sitesini oluşturma şeklinize kısmen yansır. Bununla birlikte, doğru içerik de oldukça önemlidir. WordPress ile bağış alınabilir web siteleri kurarken, sayfanızın şu özellikleri içermesine dikkat etmelisiniz:

  • Kolay okunan bir görüntüleme deneyimi.
  • Birleşik ve tutarlı mesajlaşma.
  • Bağış işlevine kolay erişim.
  • Kullanışlı arama fonksiyonu.
  • Açık ve belirgin bir logo.

Bağış toplama web sitenize gelen ziyaretçilerin genellikle akıllarında belirli bir amaç ile geleceğini unutmayın. Onları çekebilmeniz, ikna edebilmeniz ve bağışçılara dönüştürebilmeniz gerekir. Bu, standart satış sürecine çok benzer.

Bağış Sitesi İçin Gereken Eklentiler

Wordpress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

WordPress ile ilgili en özel şeylerden biri, eklentileri kullanabilmektedir. Eklenti ve uzantılar, CMS’nin temel fonksiyonlarını genişletmek için tercih edilen ek, kullanıma hazır kod modülleridir. Eklentiler ve uzantılar yardımıyla, gereksinim duyulan her çeşit web sitesini oluşturabiliyoruz.

WordPress ile bağış alınabilir web siteleri yaparken en önemli nokta elbette bağış alma kısmı olmaktadır. Bunun için sanal pos eklentisi kullanabilirsiniz. GiveWP sanal pos eklentileri ile bağış sitenizin etkinliğini ve kullanım deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Eklentiler konusunda çok sayıda seçenekler olsa da, bağış siteleri için önemli olanlar dört ana kategoriye ayrılıyor:

Güvenlik

Siber güvenlik tehditlerinin artan sayısı ve karmaşıklığı dikkate alındığı zaman, güvenlik bütün web sayfaları için mutlak bir zorunluluk oluyor. Bu durum, bağış tutarlarını işlemesi ya da muhtemelen üyelik bilgilerini işlemesi gerekebilecek bağış siteleri için daha da geçerlidir.

Güvenlik sorumluluğunun bir kısmı web sunucusuna ait olsa da, WordPress ile bağış alınabilir web siteleri tasarlarken güvenlik eklentileri eklemek, olası saldırılara karşı mükemmel savunma sağlamaktadır. Wordfence veya iThemes Security gibi pek çok farklı tehdit faktörüne karşı koruma elde etmek için kapsamlı bir güvenlik eklentisi kullanmak en iyisidir.

Bağış Eklentileri

Bağış toplamak için seçtiğiniz eklenti dikkatlice düşünülmelidir. Seçtiğiniz bağış eklentisi, tekrarlanan bağışları kabul etmeli ve web sitenize kolayca entegre edilebilmelidir. Örneğin Donorbox WordPress eklentisi, web sayfanızın herhangi bir alanına ‘’bağış yap’’ butonu eklemenize yardımcı olur.

Aynı zamanda, tek seferlik bağışlar ya da yinelenen planlar gibi birçok bağış biçimini kabul edebilirsiniz. Bununla beraber Apple Pay, kartlar, banka havaleleri ve diğerleri gibi çok sayıda kanal üzerinden bağış yapılmasına da izin vermektedir.

SEO

Belirtmeliyiz ki; SEO sanatı birçok insan için karmaşık olabilmektedir. SEO eklentilerinin devreye girmiş olduğu yer tam da burasıdır. Çünkü bu eklentiler size en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. WordPress için birkaç iyi SEO eklentisi bulunmaktadır. En iyi isimlerden bazıları Yoast SEO ve RankMath’i içerir.

Tasarım Araçları

WordPress ile bağış alınabilir web siteleri iyi bir şekilde tasarlanmalıdır. Aynı zamanda ziyaretçilerin kolayca kullanabileceği biçimde olmalıdır. Daha genel tasarım odaklı bir eklenti için Elementor veya Beaver oluşturucu tercih edebilirsiniz. Bu sayede web sayfanızın kullanım deneyimini ve görüntüsünü iyileştirmiş olursunuz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

Wordpress Yedekleme Eklentileri

En İyi WordPress Yedekleme Eklentileri 2022

Wordpress yedekleme eklentileri neler? Yedekleme eklentileri oldukça önemlidir. İşlevleri sadece acil durumlarda devreye girer. Güvenlik asla şansa bırakılmamalıdır. Bundan dolayı yedekleme eklentilerini…

Detayları İncele
Wordpress ile Pazaryeri

WordPress ile Pazaryeri Kurmak için Gerekli Eklentiler 2022

Wordpress ile pazaryeri kurmak oldukça kolay. Pazaryeri siteniz için ihtiyaç duyduğunuz özellikleri eklentilerle halledebilirsiniz. Amazon, eBay veya Flipkart gibi başarılı…

Detayları İncele
Wordpress Destek Hizmeti

WordPress Destek Hizmeti

Wordpress destek hizmeti, Wordpress alt yapısını kullanan bireyler için son derece önemli. Dijimad ekibi olarak; alanında profesyonel yazılım ve tasarım…

Detayları İncele
Arrow-up