sosyal medya e ticaret

Sosyal Medya E-Ticaret İçin Neden Önemli?

Ahmet Kaptan

Sadece kendi alışveriş süreçlerinizi gözden geçirmenizi istiyorum. Büyük olasılıkla sizde alışveriş yaparken sosyal medya yada e-ticaret sitelerini kullanıyorsunuz. Bu tür platformlar özellikle e-ticaret işletmeleri için hayallerindeki fikirleri geçekleştirmeleri için önemli ve etkili oluyor.

Sosyal medya ve e-ticaret siteleri sayesinde herhangi bir çevrimiçi alışveriş için saatler harcamak zorunda değilsiniz. X markasının Instagram adresine tıklayabilir ve anında alışveriş yapabilirsiniz. Bu tür platformlar, herhangi bir işetmenin potansiyel büyüme yeteneğini artırır.

Sosyal medya pazarlaması nedir? 

Sosyal medyayı ürün pazarlaması ve tanıtımı için kullanmak, sosyal medya pazarlaması olarak bilinir. E-Ticaret mağazası sahipleri, ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamını yapmak için sosyal medyayı sık sık kullanır.

Sosyal medyanın online alışverişlerde kullanılmasının nedenlerinden en önemlisi kolay ve hızlı oluşudur.

Peki bir e-ticaret işletmesi neden sosyal medya kullanmalıdır?

sosyal-medya-pazarlamasi

Web Siteniz Trafik Artışı Sağlıyor  

Büyük trafik elde etmek, tüm e-Ticaret web siteleri için satışların nihai hedefine ulaşmak için önemli bir adımdır. Sosyal medyada ürün gönderilerin paylaşılması, potansiyel müşterileri doğrudan ürünlere yönlendirir.

E-Ticaret siteniz yeni olsa bile, sosyal medya pazarlaması ve tanıtımı, insanları markanızdan haberdar edecektir. Sosyal medyada paylaşılan veya reklamı yapılan herhangi bir ürün direk olarak hedeflenmiş ve ürünün ile ilgili hedef kitleye gösterilmektedir. Bu durumda kullanıcı sadece meraktan bile gönderinize tıklayıp alışveriş yapma potansiyeli vardır.

Bir CTA (harekete geçirici mesaj) düğmesi koymak, sitenizi sosyal medyada tanıtmanın ilk adımıdır. Web trafiğinin bu şekilde müşterilere dönüşme olasılığı daha yüksektir.

Bazı sosyal ağ sitelerinde bulunan sohbet robotları sayesinde, trafiği müşterilere dönüştürebilirsiniz. Yorumlara cevap vermek, müşterilerinizin kendilerini daha ayrıcalıklı ve size bağlı hissetmelerini sağlayacak. Bu da daha yüksek derecede tüketici memnuniyeti sağlayacaktır.

Marka Otoritesi Oluşturur


Müşteri katılımı için güçlü bir pazarlama stratejisi, marka otoritesi oluşturmanın anahtarıdır. Ürünlerinizi sosyal medyada buna göre tanıtırsanız, benzersizliğini vurgularsanız, insanlar ürünlere ilgi duyacak ve satın alacaktır.

 İnsanlar ürünlerinizden memnun kalırlarsa, sadık müşterileriniz haline gelirler. Büyük bir marka olmak müşterilerin size olan görüşleri ve görüşlerini nasıl paylaştıkları ile ilgilidir. Büyük olasılıkla müşterileriniz, ürünlerinizi başkalarına tavsiye edecek ve bu da marka otoritenizi uzun vadede sağlam tutmanıza yardımcı olacaktır. Markanızı sosyal medyada stratejik olarak tanıtmaya devam edin, markanızın otoritesini oluşturmanın ilk adımı budur.

Müşteri memnuniyeti ve marka sadakati, marka otoritesini sürdürmek için kilit faktörlerden bazılarıdır. ABD merkezli araştırma, Y kuşağının (1980’lerin sonu – 2000’lerin başı arasında doğanlar) yakın bir zamanda tamamen sosyal medya ve e-ticaret üzerinden alışverişlerini gerçekleştireceğini belirtiyor. Bu nesil, tercih ettikleri markalarla iletişim kurmayı sevdikleri için sadık müşteriler olacaktır.

SEO Sıralamanızı Yükseltmede Yardımcı Olur


Her internet kullanıcısı çevrimiçi bir şey aramak için Google’ı kullanır ve nadiren 1. sayfayı geçerler çünkü bekledikleri yanıtları ilk sayfada alırlar. Bu nedenle e-ticaret sitenizin Google SEO tarafından yeterince üst sıralarda yer alması çok önemlidir. Sosyal medya, daha üst sıralara çıkmayı çok daha kolay hale getirir.

Trafikteki hızlı büyüme, e-ticaret işletmenizin Google aramasındaki SEO sıralamasını yükseltir. En iyi yanı, tüm pazarlama ve tanıtım sürecinin ekonomik olmasıdır.

Tüm avantajlara çok uygun bir fiyata sahip olursunuz. Hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında hesap açmak ücretsizdir ve her bir reklamı veya gönderiyi öne çıkarmanın fiyatı, diğer herhangi bir pazarlama stratejisi veya pazarlama platformundan nispeten daha ucuzdur.

İçeriğinizi paylaşabilir ve ayrıca sosyal medya sayfanızda müşterileriniz tarafından ürünleriniz hakkında yorum alabilirsiniz. Bu durum da başkalarının sitenizi ziyaret edip etmemeye karar vermelerine yardımcı olur. Olumlu yorumlar, daha fazla insanın sitenizi ziyaret etmesini sağlayacak ve sosyal medya platformunun kendisi tarafından belirli kategorilerde yaygın olarak önerilecektir, çünkü Facebook gibi sosyal medya platformları, kullanıcıların her bir arama içeriğini göz önünde bulundurur ve onlara benzer sayfalar önerir.

Ürünlerinizi sosyal medyada daha etkili bir şekilde tanıtmak için uygun anahtar kelimeler kullanmalısınız, “ Newsjacking ” tekniğini kullanabilirsiniz, böylece gönderileriniz aramada otomatik olarak öne çıkacaktır.

0 Yorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

x12 2

Şimdi İşlerinizi E-ticaret Platformuna Taşıyın.

Yaptığınız İşi Kurumsallaştırmak için Web Sitenizi E-ticaret Sitesine Dönüştürün Çok hızlı meslek eskiten bu dönemde en çok rağbet gören online…

Detayları İncele
x12 2

İnternetten Satış Nasıl Yapılır? (2022 Hızlı Rehber)

E-ticaret Nedir. Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte e-ticarete olan ilgi maksimum seviyeye yükseldi. Girişimci sayısının Türkiye’de artması ile birlikte artık…

Detayları İncele
Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento, e-ticaret ile ilgili her türlü projenin geliştirilmesine olanak sağlayan bir e-ticaret CMS platformudur. Magento çevrimiçi mağazasının sunduğu ana avantajlardan biri, tamamen kişiselleştirilmiş ve…

Detayları İncele
Arrow-up