Sıfırdan E-Ticaret Sitesi 5 Adımda Kurmak

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi 5 Adımda Kurmak

Jemal REJEPOVA

Gerek mevcut işinizi internete taşımak gerekse de sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak isteyin. İhtiyacınız olan tüm araç ve bilgiler online satış rehberi ile karşınızda.

Sıfırdan E-Ticaret sitesi kurmak, günümüzde en çok rağbet gören ve araştırılan konuların başında geliyor. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bu sektöre dahil olmak artık elinizin altında. Ancak sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. İşte bu noktada kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermek için online satış rehberi. Size 5 adımda sıfırdan e-ticaret sitesi kurmanızı sağlıyoruz.

Birçok insan tarafından E-ticarete başlamak çok zahmetli bir iş olarak görülüyor. Ancak çağımızın teknolojisi sayesinde 5 adımda sıfırdan istediğiniz siteyi kurabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Sıfırdan e-ticaret sitesi kurma konusunda kararlıysanız önünüze tercih edeceğiniz yönteme göre şu başlıklar gelecektir:

  • Bir Domain ve Hosting satın alarak sitenizi kendiniz tasarlayabilirsiniz
  • Bir Dijital Ajansa, istediğiniz domain adresi ve sitenizin içinde arzu ettiğiniz içerikleri belirterek, anahtar teslim bir site yaptırabilirsiniz.

İşte bu nokta da sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için sizlere yardımcı oluyoruz. İster mevcut işinizi internet ortamına taşıtmak isteyin isterseniz de yeniden bir site açmak isteyin. Bu konuda bilmeniz gereken bazı kurallar ve dikkat etmeniz gereken bazı basamaklar vardır.

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak

Bu noktada E-ticarete yeni bir girişim işine girmeyi veya mevcut işletmenizi internet ortamına taşımayı karar verdiğinizi varsayıyoruz. Öncelikle fiziksel bir işletmeniz varsa lojistik yapınızda bazı değişiklik yapmamız gerekiyor. Buna ilaveten alt yapı ve dijital pazarlama ya da mevcut işletmenizi internet ortamına taşıyarak başlayabilirsiniz. Bununla birlikte teknik altyapı ve dijital pazarlama internet ortamında markalaşmanızı ve varlığınızı gösterebilmenin en önemli unsurlarındandır.

Elbette sıfırdan e-ticaret sitesi kurma konusunda kurumsal ya da şahıs olarak hizmet vermeniz fark etmez. Bu yüzden bazı aşamalara değinmeniz gerekmektedir. Kurmak istediğiniz siteye karar verdikten sonra bir ön hazırlık yapmalısınız. Yasal süreç açısından bazı adımları tamamlamalısınız.

Biraz kafanız karışmış olabilir, ancak küçük ve büyük tüm bu ayrıntıların içerisinden sizi kurtarıyoruz. Tüm ayrıntılarıyla sade bir şekilde hazırladığımız sıfırdan e-ticaret kurma rehberi ile hakim olacaksınız.

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin 5Adım!

Bu bölümde size anlatacağımız adımları birer basamak gibi düşünmelisiniz. Basamakları birer birer sindirerek çıkarsanız herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız. Sizler için derlediğimiz sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak bölümündeki her bir basamağı dikkatle inceleyerek diğer basamağa atlayınız.

E-Ticaret yapmak istediğiniz alanı ve sektörü odaklanarak yaratın.

  • Hali hazırda var olan İşletmeniz üzerine açacağınız e-ticaret sitesi, internetten satışa çıkaracağınız ürünlerle birlikte size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Deneyim ve tecrübelerinizi bu ortama aktararak sektörel başarıyı yakalayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda rakip analizi yapılarak başka sektörlerden de ürünler temin edilebilir. Böylece zamanla sanal ortamda işletmeniz aranır duruma gelecektir.
  • İşletmeniz yok ama yeni bir girişim yapmak istiyorsanız yine rakip analizi yapılarak gelişebilir ve büyüyebilirsiniz. Ancak seçeceğiniz sektör mutlaka hizmet açığı olan bir alan olmalıdır. Böylece şirketinizi daha ileriye taşımanız ve görünürlüğü arttırma şansınız artacaktır.
    İşletmenizde Satacağınız Ürün ve Ürün Gruplarını Belirleyin

Kurduğunuz işletme üzerine sanal ortamda pazarlamak için tercih ettiğiniz sektörün tamamına hitap etmeniz gerekir. Burada ister sektörün tamamına hizmet verebilir isterseniz de daha spesifik bir ürün tercih edebilirsiniz. Bu aşamada uzman bir ekipten bu konuda yardım alarak ürün seçmeden bazı adımları atmalısınız. Öncelikle ürün seçerken piyasaları ve trendleri doğru bir şekilde analiz etmelisiniz.

  • İşletmenizle birlikte markalaşmaya gidin

İşletmenizin sağladığı ürün ve hizmet kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun markalaşma çok önemlidir. Müşterileriniz ve işbirliği yapmak isteyeceğiniz şirketler markanıza çok önem verir. Dolayısıyla hedef kitlenizi belirledikten sonra sektörde bilinen bir marka haline gelmek için çalışmalar yapın. Eğer hali hazırda bilinen bir işletmeniz varsa bu basamak sizler için daha kolay aşılacaktır. Ancak yeni bir girişim yapacaksanız; kolay, sade, kulağa hoş gelen isimlerden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

İşletmeniz adına bir marka yaratırken buna uygun bir logo bulmayı da göz ardı etmemelisiniz. Logonuzun sadeceliği ve içerisindeki ikonlar tamamen sizi temsil edecektir. Dolayısıyla renkleri ve içerisindekileri akılda kalıcı ve göze hitap edici bir şekilde düzenlemelisiniz.

  • E Ticaret sitesi için altyapınıza karar verin

Burada öncelikli olarak diğer adımları tamamladığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra altyapı için bu hizmeti sağlayan şirketlerden biri tercih edebilir yada hazır bir altyapı kullanabilirsiniz. Özel bir altyapı oluşturabilmek için kodlama süreçlerine hakim olmanız gerekmektedir.

  • İşletmenize özel olarak sitenize tasarım oluşturun

İşletmeniz konusunda gerekli adımları attıysanız artık sitenizin tasarımına geçebilirsiniz. Sitenizin görünüşünün ve renklerinin belirlenmesi direkt olarak işletmenizi temsil edeceği için çok önemlidir. Bunun yanı sıra sayfalar arası geçişi kolaylaştıran kategori yapısı, vitrin düzeni ve satın almaya yönlendirici aksiyon butonları gibi birçok fonksiyonu da düzgün bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada yine siteğinize uygun hazır tema tasarımı tercih edebilir veya kendiniz tasarlayabilirsiniz.

  • E-Ticaret sitenize özel eklentiler ekleyin

Tüm bu adımları başarı ile uyguladıysanız artık ürünlerinizi sitenize yükleyerek dilediğiniz gibi satışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Elbette fiziksel mağazalar için yazar kasa nasıl bir işlev görüyorsa siteniz içinde ödeme alt yapıları aynı işlevi görür. Bu nedenle ödeme eklentileri sağlayıcılarından sanal pos alt yapısı kurmanız da gerekmektedir. 

Satın alınan ürünleri göndermek için bir kargo şirketi ile anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Ayrıca anlaşma sağladıgınız şirketin kargo eklentisini kurmanız gerekecek.  Çünkü müşteri Her kontol bende olsun ister ve bu süreci takip etmek isterler.

Elbette e-ticaret sitesi kurduğunuz için bir işletme olacağınızdan sizlere bahsetmiştik. Ticari eylemleriniz içinde yasalardan haberdar olmalı ve gerekli yasal prosedürleri tamamlamanız gerekmektedir.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

mobile application travelers vector concept 81522 1125

Turizmde E-ticaret Sitesi İçin 3 Öneri 2022

Günlük hayatın bir parçası olan internet ile birlikte araştırma, karşılaştırma ve alışveriş sadık müşteri alışkanlıkları değişti. Herhangi yeni sektörün internette…

Detayları İncele
web-site-trafigi-sosyal-medya

Web SiteTrafiği 5 Adımda Nasıl Artar?

Günümüz dünyasında, bir web sitesi oluşturmak ve dijital dünyaya girmek çok önemlidir. Bu sayede işinizi büyütme şansı yakalarsınız. Birçoğumuz SEO'nun bir web…

Detayları İncele
Kargo Entegrasyonu

Kargo Entegrasyonu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kargo entegrasyonu; e-ticaret siteleri için iyi bir çözüm sunmaktadır. Eklentiler, bir web sitesine işlevler ekleyen, bazı özel ya da belirli…

Detayları İncele
Arrow-up