instagram story tarihcesi 1

Instagram Story Tarihçesi

Çağla AYNACI

Sizler için benim de kullanmaktan gayet keyif aldığım bir mecranın -Instagram- Story Tarihçesi’ni anlattım. Keyifli okumalar dilerim.

Instagram hayatımıza girdiğinde; sosyal medya platformlarının sayısı, günümüzde olduğundan çok daha azdı.

2004 yılında tanıştığımız Facebook, bize uzun süredir görüşmediğimiz kişileri bularak, hayatlarındaki gelişmeleri öğrenmemizi sağladı. İlk sosyal medya platformu olması sebebiyle büyük ilgi gördü ve yaş farketmeksizin her kesimden insan, Facebook’ta hesap açmaya başladı. Herkes çocukluk arkadaşını, askerlik arkadaşını bulmaya koyulmuştu. Daha sonra biz de kendimizle ilgili paylaşımlar yapmaya başladık ve bundan hoşlanır hale geldik.

Instagram Story öncesi Facebook
Instagram Story öncesi Facebook

Cep telefonlarının giderek yaygınlaşmasıyla, sosyal mecralar adeta tutkumuz oldu. Her geçen gün biraz daha alıştığımız bu mecrada fotoğraflar, videolar ve yazılar paylaşmak; bizlerde alışkanlıktan öte bir çeşit “bağımlılık” yarattı desek yanlış olmaz bence.

Facebook’tan iki yıl sonra 2006 yılında ise Twitter’ın açılmasıyla, daha çok metinsel içerikler gündemimize girdi. Sevdiğimiz çeşitli sözleri, şiirleri paylaşmaya başladık.

Instagram Story öncesi Twitter
Instagram Story öncesi Twitter

Zamanla telefonlar gelişti ve web siteleri, yerini mobil uygulamalara bıraktı. Bilgisayarda bile vazgeçilmezimiz olmayı başaran sosyal ağlara, telefonlarımızdan çok daha kolayca ulaşmamız; bu ağları daha çok kullanmamıza ve buralarda daha çok vakit geçirmemize sebep oldu.

Instagram Story
Instagram Story

Facebook ve Twitter popülaritesini korurken; 2011 yılında SnapChat, “anlık görüntü” çıkışıyla hayatlarımıza girdi. Bu görüntüler; 24 saat içinde kaybolma özelliğiyle, logosunda bulunan ‘hayalet’ ambleminin de hakkını vermiş oldu. Çeşitli efektlere sahip olmasıyla diğer mecralardan sıyrılmayı başararak, çok kısa bir sürede moda haline geldi.

Kullanıcılara rengarenk bir dünyanın kapılarını açan SnapChat, özellikle gençlerin ilgisini çekti. Bu “kaybolan gönderiler” o kadar sevildi ki, Instagram modayı takip ederek “hikaye” adı altında bugünkü Instagram storylerinin temelini attı. Daha sonra Facebook, Twitter hatta Whatsapp bile bu akıma ayak uydurmak durumda kaldı.

Instagram Story SnapChat
Instagram Story SnapChat

Şuanda günümüzde de; hem sosyal platformlar, hem de story özelliği çok sayıda insanın günlük rutini arasında yer almaya devam ediyor.

Bir sonraki yazımda Instagram GIF (Sticker, Çıkartma) leri konusunu ele alacağım.
Yeniden görüşmek dileğiyle.

0 Yorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

https://dijimad.com/en-iyi-woocommerce-wordpress-tema

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022 Wordpress teması dizini, tüm dünyadaki milyonlarca WooCommerce kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Kendi e-ticaret…

Detayları İncele
Bursa Mobil Uygulama Geliştirme

Bursa Mobil Uygulama Geliştirme

Teknolojinin ve internetin bu kadar yaygınlaştığı bir dünyada, uygulama kullanımı büyük bir avantajdır. Uygulamalar, kullanıcılarla benzersiz bir etkileşim ortamı oluşturmaya…

Detayları İncele
298 2984388 shopify web development hd png download

Shopify’da Nasıl Satış Yapılır? (2022 Kapsamlı Rehber)

''Shopify’da Nasıl Satış Yapılır?'' kapsamlı rehberimize bu içerikten ulaşabilirsiniz. Satış yapabilmek için içeriği okumaya devam edin. Dünyanın en büyük e-ticaret…

Detayları İncele
Arrow-up