Ücretsiz SEO Araçları

En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Fatma Yüksel

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için SEO çalışmalarına ağırlık vermek gerekir. Bundan dolayı en iyi ücretsiz SEO araçları ile web sayfanızın arama motorlardaki konumunu yükseltebilir ve daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki liste, organik trafik elde etmek için ödeme yapmak zorunda kalmadan kullanabileceğiniz araçları içerir.

Google Analytics

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO araçları söz konusu olduğunda ilk sırada Google Analytics yer alır. Bu, vazgeçilmeyen bir SEO aracı olarak lanse edilmektedir. Trafik kaynakları, ziyaretçi sayısı ve konum gibi pek çok farklı veriler sunmaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların web sayfanızla nasıl etkileşim kurduklarını da göstermektedir.

Google Keyword Planner

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO araçları listesinde bir diğeri de Google Anahtar Kelime Planlayıcı oluyor. Bunu kullanmak için Google ADS hesabına sahip olmanız gerekmektedir. ADS üzerinden Araçlar bölümünde bu aracı görebilirsiniz. Google Keyword Planner, kapsamlı anahtar kelime bilgileri sunmaktadır ve kullanımı son derece basittir.

Google Trends

ucretsiz seo araclari 3

SEO teknikleri bakımından sektörel eğilimlerin farkında olmak gerekmektedir. Bu araç, çeşitli arama sorgularının ve konularının arama hacmindeki değişimlerini sizlere gösterir. Bu sayede sayfanızın içeriği güncel tutmak mümkün hale gelmektedir. Google Trends aramaları ile uyumlu olan konular belirleyerek, insanların problemlerine çözüm sunacak içerikler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca bu araç, Youtube için arama trendlerini keşfetmenize de izin vermektedir. Arama türünü buna göre seçme imkanınız bulunmaktadır.

Google Search Console

ucretsiz seo araclari 4

Ücretsiz SEO araçları arasında Google Search Console da var. Bu, web sayfanızın hazırlarken kullanmaya başlamanız gereken etkili bir araçtır. Web sayfanızın arama sonuçlarındaki durumunu takip etmenize yardımcı olmaktadır. Sayfanızın mobil uyumluluğu konusunda da bu araçtan destek alabilirsiniz. Çeşitli keyword’lerin zamana bağlı şekilde nasıl performans gösterdiğini de yine bu araçla anlayabilirsiniz.

Moz

ucretsiz seo araclari 5

Dijital pazarlama alanında en etkili araçlardan biridir. Faydalı ölçümler sunan backlink analiz aracı olan Open Site Explorer gibi son derece kullanışlıdır. Farklı SEO araçları vadetmektedir. Örneğin MozBar’ı Chrome’ ekleyebilirsiniz. Böylece herhangi bir sayfanın DA ve PA skorlarını, yüklenme hızını, link sayısını, ülkesini, IP adresini tek seferde görüntüleyebilirsiniz. Bununla beraber MozBar, rakiplerinizin tercih ettiğini keyword’leri görmenize olanak tanımaktadır.

Ahrefs Webmaster Tools

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO araçları arasında bir adım öne çıkan Ahrefs Webmaster Tools, sayfanızın SEO performansını yükseltmenize destek olan etkili bir araçtır. Web sayfanızın bütün geri bağlantılarını ve sıralamada almış olduğunuz bütün keywordleri görüntülemenizi, sayfanızın trafiğini öğrenmenizi sağlar. Ayrıca dahili bağlantı fırsatları bulmak için de kullanılabilmektedir.

Rank Math

Ücretsiz SEO Araçları

SEO’nun en popüler isimleri tarafından tavsiye edilen Rank Manh, Yoast SEO’ya göre daha fazla özellik içermektedir. WordPress sitelere yönelik olan bir SEO eklentisidir. SEO ayarlarını pratik şekilde yapmanıza yardım etmektedir. Sayfanızın arama sonuçlarında nasıl görüleceğini de yine bu araç ile kontrol edebilirsiniz.

Yoast SEO

ucretsiz seo araclari 8

Ücretsiz SEO araçları listesi elbette Yoast SEO’yu da kapsamaktadır. Ücretsiz bir eklenti olan Yoast SEO, sitenizi daha güçlü hale getirmenize destek olmaktadır. Pek çok farklı özellik içeren Yoast SEO eklentisi, her türlü web sayfası için idealdir. Kullanıcı dostu olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Screaming Frog

Ücretsiz SEO Araçları

SEO çalışmalarınıza zarar verebilecek teknik problemleri ortaya çıkaran bir araçtır. Masaüstü tabanlı bir web sitesi tarayıcısıdır diyebiliriz. Sayfa içi ve teknik SEO problemlerini analiz etmek ve denetlemek için tercih edilen en popüler araçlar arasında yer almaktadır. Bu araç, herhangi bir web sayfasının tümünü tarayabilir. Ayrıca eksik olan görsel alt metinlerini görebilmektedir. Screaming Frog, 404’leri anında bulmaktadır. Bu problemlerin hangi sayfalardan kaynaklandığını da göstermektedir. Bir web sayfasının SEO’sunu iyileştirmek için kullanılması gereken araçlardandır.

Chrome Devtools

Ücretsiz SEO Araçları

Ücretsiz SEO araçları arasında Chrome Devtools da var. SEO’yu korumak için bu aracı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Araç, rakiplerinizi araştırır, çeşitli bölgeler için sıralamaları kontrol eder. Aynı zamanda sayfanızı farklı ekran çözünürlüklerindeki cihazlarda test etmektedir. Bu araç ile sayfa yükleme ölçümlerini de takip edebilirsiniz.

Siz de web siteniz için SEO çalışmasına gereksinim duyuyorsanız; Dijimad ekibi daima yanınızda! Her türlü SEO ve dijital pazarlama gereksinimleriniz için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

25921169 7155205

Kurumsal Web Tasarım Ajansı Olarak SEO Stratejilerimiz

Kurumsal Web Tasarım Ajansı Olarak SEO Stratejilerimiz Kurumsal web tasarım ajansı olarak, işletmelerin dijital varlıklarını oluşturmak ve geliştirmek için önemli…

Detayları İncele
SEO Nedir?

SEO Nedir? SEO Teknikleri Nelerdir?

SEO nedir? SEO, Arama Motoru Optimizasyonu'nun kısaltmasıdır. İnternet arama motorlarında organik konumlandırmayı optimize etmeye odaklanan teknikler ve stratejiler bütünüdür. Markanız…

Detayları İncele
Off Page SEO Nedir?

Off Page SEO Nedir?

Off Page SEO, sayfa dışı SEO şeklinde de bilinmektedir. Sayfa dışı SEO, Google ve diğer arama motorlarındaki organik konumunu iyileştirmek…

Detayları İncele
Arrow-up