shotbot ana gorsel

E-Ticaret’de Sohbet Botlarının Önemi

Fuat POYRAZ

Sohbet botu dünyasının gelişmesi ve internet işlemlerinin hacminin artmasıyla sohbet botlarının internet sitelerindeki önemi artmaya başladı.

E-ticaret sitesi bir firmanın internet mahallesine açtığı bir dükkan gibidir. Gelen müşterilerinizi karşılamalısınız. Aradıklarını bulmalarını sağlamalı. Onlarla ilgilenmelisiniz internette bu işleri yapmak fiziksel dünyaya göre yapmaktan daha az maliyetlidir.

Profesyonel bir e-ticaret sitesi oluşturmak; altın yumurtlayan tavuk gibidir. Tabi ki davulun sesi uzaktan hoş gelir. 🙂

Her ne kadar işiniz internette de olsa ürününüz/hizmetinizi ulaştıracağınız son aşama bir insan olacak. Biz insanlar sosyal varlıklar olduğumuz için iletişim kurmak isteriz. Bizi birileri dinlesin derdimizi anlasın çare getirsin isteyen varlıklarızdır.

tidio chatbot kurulumu

Muazzam UI/UX çalışması yaptınız. Shopify, WooCommerce, Magento gibi profesyonel altyapılarda kullandınız. Müşterilerinizi size kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayamıyorsanız yaptıklarınızı hepsi çöp olacaktır.

Müşterilerinize sitenizde yalnız olmadıklarını hissettirirseniz satış hacminiz, müşteri kazanımız artacaktır.

Bir çok alanda sohbet botlarının kullanımı yaygın olsada en yaygın olduğu alan aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi satış siteleridir.

sohbet botu kullanım istatistikleri

7/24 Müşteri Desteği

Müşterilerinize sorunsuz bir deneyim sunmak istiyorsanız, sohbet botları tam size göre. E-ticarette var olan müşterileri korumak, yenilerini kazanmaktan daha zordur. Müşterilerinize satış öncesi ve satış destek sunmak çok önemlidir. Bir müşteri temsilcisi gibi çalışabilen sohbet robotunun mesaisi bitmez ve bu sayede 7/24 müşterilerinize destek sunabilirsiniz.

Operasyonel Süreçlerinizi Kolaylaştırır

Sohbet botları alışveriş sürecine ilişkin süreçleri yönetmek için de idealdir. Bu noktada müşterilerin sipariş ve kargo takibi, iade ve değişim talebi gibi ihtiyaçlarını sohbet botları sizin yerinize karşılar.

Müşterileriniz sitenize geldiğinde kargo takibi, iade , ürün stok durumu gibi sorulara hızlı bir şekilde soru-cevap kurgusu ile edinmeleri onları mutlu edecektir. Bir kere kuracağınız bir sohbet botu ile sizin de bunun için ekstra bir operasyonel süreç yönetmenize gerek kalmayacaktır.

Satışları Arttırmaya Destek

Günümüzün dijital dünyasında her şey hızlı ve anlık. Dolayısıyla sitenizdeki alışveriş sürecini ne kadar hızlandırırsanız, potansiyel müşterilerinizin satın alma olasılığı o kadar artar. Müşterilerinizin size ulaşabileceği noktalara ve sosyal medya hesaplarınıza sohbet robotu koyarak kullanıcının doğrudan ihtiyaç duyduğu ürüne ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Web sitenizde görev yaparak kullanıcıya ürün öneren, kullanıcının incelediği ürün hakkında detaylı bilgiler veren ve soruları anında cevaplayan bir yazılımın satışlarınızı artırması muhtemeldir.

Müşterileriniz Fikirlerini Toplayabilirsiniz

İnternet dünyasında sitenize giren kişiler kendilerini yalnız hisseder size bir fikir vermek ya da bir problemle karşılaştığında bunu size bildirmek ister. E-ticaret sitenize entegre edeceğiniz bir sohbet botu ile müşterilerinizi daha yakından tanır, ihtiyaçlarını daha doğru tahmin edebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar şikayet, istek ve önerilerini de sohbet botları yardımıyla size iletilerler.

Hangi Chatbot Sizin İçin Daha Doğru?

E-ticaret sitenize entegre edebileceğiniz sohbet botunu seçerken hem kendi ihtiyaçlarınızı hem de müşterilerinizin ne istediğini ön plana koymalısınız. Ayrıca hizmet verdiğiniz sektör ve sohbet bot kullanacağınız mecra da bu noktada önemlidir.

Piyasada bir çok sohbet botu uygulaması mevcuttur siz de ihtiyacınıza ve maliyetine göre istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz. Biz Dijimad olarak Tidio ve Freshdesk uygulamaları ile müşterilerimize sohbet botları kurup onların müşteri deneyimlerini iyileştiriyoruz.

Yüksek hacimli özel bot kurgularına, yapay zeka tabanlı bot kurgusuna ihtiyaç olan yerlerde Freshdeski. Daha giriş seviyesine kolay kullanımlı hızlı kullanılmaya başlayacak müşterilerimize de Tidio sohbet botunun kurulumlarını ve destek hizmetlerini veriyoruz.

Sohbet botlarının kurgulanması, API lerinizle entegre edilmesi, eğitim ve uyarlanma hizmetleri için bizimle sohbet botu uygulamamızdan yada https://dijimad.com/ucretsiz-teklif-al/ sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

Programlama Dilleri

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileri?

Birçok programlama dili vardır ve bunların çoğu farklı proje türlerine odaklanmıştır. Bu nedenle birini veya diğerini seçmek biraz karmaşık olabilir. İlgilendiğiniz…

Detayları İncele
Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunlar farklı yöntemler içeren iki önemli pazarlama bileşenidir. Dijital pazarlama…

Detayları İncele
yoast seo

Yoast Seo WordPress Dostu Eklentisi ile İçerik Üretme

WordPress tabanlı sitelerin olmazsa olmazı Yoast Seo eklentisi üst sıralara çıkmanızda yanınızda oluyor. Ve pek çok site sahibi bu eklenti…

Detayları İncele
Arrow-up