chat bot

Chat Bot Kullanımın İnternetteki Avantajları

Jemal REJEPOVA

İnternet dünyasındaki tüketicilerin artması ile chat bot kullanımının artışınıda etkilemektedir. Hemen hemen her bir internet sitesinin chat botu yani sohbet botu bulunmaktadır. Dijital tüketicilerin artması ile internet üzerinden iş yapanlar rolünde büyük artış vardır.

E- ticaret de bir dışardaki mağazadır içesi derli toplu, temiz, göz alıcı ve kolay ulaşılabilir olmalıdır. En önemlisin de gelen müşterileri  orda yalnız bırakmak istemezsiniz. Onlarla aradıklarını bulmalarını sağlamalı, birtakım soruları yanıtlanmalıdır. İnternetteki satış temsilciniz bir kişi de olabilir yapay zeka da olabilir. 

İnternette bu işleri yapmak fiziksel dünyaya göre daha az maliyetlidir.  Kurumunuza özel sohbet konuları ve işlemleri tanımlanır. Yapay zeka verilen cevapları ve gelen cevapları kaydeder. Gelen sorular ve cevaplar sayesinde yapay zeka kendini geliştirir ve müşteri memnuniyetini artırır.

İşiniz internette de olsa ürününüz/hizmetinizi ulaştıracağınız son aşama bir insan olacak. Biz insanlar sosyal varlıklar olduğumuz için iletişim bir etkileşim olsun isteriz. Biri bizimle konuşsun bizi dinlesin ve derdimizi anlasın hatta çözüm getirsin isteriz. Müşterilerinize sitenizde yalnız olmadıklarını hissettirin. Bu sayede potansiyel satışınız ve müşteriler için güvenirliğiniz artacaktır.

En iyi  UI/UX çalışması yaptınız ve Shopify, WooCommerce, Magento gibi profesyonel altyapılarda kullanıp müşterilerinizi size kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayamıyorsanız yaptıklarınız görünmez olarak kalır.

Bir çok alanda sohbet botlarının kullanımı yaygın olsada en yaygın olduğu alan;

  • Chatbotlar, gerçek insanlardan daha hızlı yanıt süresine sahiptir.
  • Tüketicilerin %68’ine göre, hızlı yanıtlar verdikleri için sohbet robotlarını seviyorlar.
  • Bir sohbet robotunun mesai saatleri dışında yardımcı olabilmesi ve bunları gerçek bir kişiye iletilmesidir.
  • Tüketicilere göre, 1 numaralı chat bot avantajı 7/24 destek.
  • Chat botlar, operasyonel müşteri hizmetleri maliyetlerini %30’a kadar düşürmeye yardımcı oldu.

İstatistikleri detaylı görmek için tıklayın 

Operasyonel Süreçlerini Kolaylaştırır

Chat botları alışveriş sürecine ilişkin süreçleri yönetmek için de kullanılır. Müşterilerin sipariş ve kargo takibi, iade ve değişim talebi gibi ihtiyaçlarını sizin yerinize yanıtlar. Müşterilerden gelen kargo takibi, iade , ürün stok durumu gibi sorulara hızlıca IF/THEN şeklinde soru-cevap kurgusu ile yanıtlar. Ayrıca cevap alabilmek onları mutlu edecektir. Bir kere kuracağınız chat botu ile ekstra bir operasyonel süreçi yönetmenize gereksinim kalmaz.

Bir çok chat bot uygulaması içinde sizin ihtiyacınıza ve maliyetine göre istediğiniz uygulamayı seçebilirsiniz. Dijimad ajansı Tidio ve Freshdesk uygulamaları ile müşterilerimize en iyi chat botları kuruyoruz. Böylece kullanıcılarımızın müşteri deneyimlerini iyileştiriyoruz.

Yüksek hacimli özel bot kurgularına, yapay zeka tabanlı bot kurgusuna ihtiyaç olan yerlerde Freshdeski. Ayrıca başlangıç seviyesinde, kolay ve hızlıca kullanılmaya başlayacaksınız. Müşterilerimize de Tidio sohbet botunun kurulumlarını ve destek hizmetlerini veriyoruz.

Sohbet botlarının kurgulanması, API lerinizle entegre edilmesi, eğitim ve uyarlanma hizmetleri için sohbet botundan ulaşabilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

shotbot ana gorsel

E-Ticaret’de Sohbet Botlarının Önemi

Sohbet botu dünyasının gelişmesi ve internet işlemlerinin hacminin artmasıyla sohbet botlarının internet sitelerindeki önemi artmaya başladı. E-ticaret sitesi bir firmanın…

Detayları İncele
Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunlar farklı yöntemler içeren iki önemli pazarlama bileşenidir. Dijital pazarlama…

Detayları İncele
unknown

Freshchat Messaging, Canlı Sohbet

  Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte online ortamlara olan ilgi arttı. İnsanların dijital dünyada çok fazla vakit geçiriyor olması e-ticaret…

Detayları İncele
Arrow-up