B2B Pazaryeri Oluşturma

B2B Pazaryeri Oluşturma Nasıl Yapılır?

Fatma Yüksel

B2B pazaryeri oluşturma, e-ticarete atılmak ve çevrimiçi pazaryeri kurmak isteyenleri yakından ilgilendiren bir konu. Endüstriyel pazarlamada B2B web sitesi, ürünleri ya da hizmetleri online olarak sergilemeye izin vermektedir.

Potansiyel müşterilerinizle onları satışa yönlendirmek için bağlantı kurmanıza izin verdiğinden, şirketinizin dijital varlığını ve ticari düzeyde faaliyet tabanını temsil etmektedir. Herhangi bir dijital pazarlama stratejisinde web sitesi oldukça önemlidir. İşinizde gereksinim duyduğunuz trafiği ve müşteri tabanını elde etmek için iyi tasarlanmış bir pazaryeri sitesine ihtiyacınız var. Peki, B2B pazaryeri oluşturma nasıl yapılır?

Altyapıyı Belirleyin

B2B Pazaryeri Oluşturma

B2B pazaryeri oluşturma ilk olarak altyapı belirleme ile başlamaktadır. B2B pazarlama stratejisinin anahtarlarından biri, diğer şirketlere sunduğunuz değerli içeriktir. Genel olarak, bu görev zaman ve planlama gerektirmektedir. Ancak potansiyel müşterilerinizi bilgilendiren ve güncel tutan dijital araçlara güvenebilirsiniz. Bu nedenle şirketinizin B2B web siteniz üzerinden paylaştığınız tüm bilgileri yönetmenizi sağlayan bir içerik yönetim sistemine sahip olması hayati önem taşımaktadır. Sezgisel bir arayüze sahip bu dijital araçlar sayesinde, içeriği kendi başınıza eklemek ve değiştirmek çok daha kolaydır.

Tercih edebileceğiniz altyapılar listesinde WordPress ve Shopify gibi seçenekler yer almaktadır. Bunlar arasında WordPress oldukça popülerdir. WordPress ödeme eklentileri ile sitenizden hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme alabilirsiniz. Ve müşterilerinize güvenli bir ödeme sistemi sağlamış olursunuz. Aynı şekilde WordPress eklenti ve temaları ile sitenizi istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. WooCommerce pazaryeri eklentileri çok çeşitlidir ve size özel harika bir B2B web sitesi oluşturmanızı mümkün kılar. Hatta pazaryeri entegrasyon araçları ile de uyumlu şekilde çalışmaktadır.

Sezgisel ve Görsel Olarak Çekici Bir Tasarım Seçin

B2B Pazaryeri Oluşturma

Estetik yön, elbette, hem perakende alanında hem de B2B ticaretinde web tasarımının merkezi bir unsurudur. İyi bir site göze çekici gelecek şekilde tasarlanır, kullanıcıyı siteyle etkileşime girmeye motive eder ve uzun bir kalıcılık sağlar. Öte yandan tasarım, siteye sezgisellik kazandırmanın anahtarıdır. Sezgisel tasarım sitenin kullanımını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu, iyi bir bilgi mimarisi ve görsel tutarlılık sayesinde mümkündür. Modern, kullanışlı ve müşterilerinize hitap eden bir tema seçmelisiniz. Bunun için özel tema tasarımı hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bu sayede orijinal, Google ve müşteri dostu bir B2B pazaryeri elde etmiş olursunuz.

Kaliteli İçerik Üretin

B2B Pazaryeri Oluşturma

B2B pazaryeri oluşturma söz konusu olduğunda içerik oldukça önemlidir. Kurumsal bir blog sayfası ile sitenizi destekleyebilir ve kullanıcıların sorularına yanıtlar verebilirsiniz. Buna karşılık, blog, pazarlama ve iş fırsatları yaratmanın bir başka önemli yönüdür. Bu hususta bilgi ve değerli içerik paylaşırsanız, yakın zamanda satın alma olasılıklarını artırmak için kullanıcıların zihninde bir yer kazanarak geniş bir kitle oluşturabilirsiniz. Markaya değer katan bir diğer nokta ise blogların elde etmesine izin verdiği organik trafiktir. Çünkü iyi bir anahtar kelime çalışması ve iyi yapılandırılmış bir SEO çalışması ile yeni kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Açılış Sayfalarına Özen Gösterin

b2b pazaryeri olusturma 4

Çekici ve etkileşimli bir açılış sayfası, sitenizin dönüşümlerini optimize ederek daha iyi bir yatırım getirisi sağlayabilir ve genel finansal sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilir. Form doldurma karşılığında müşterilerinize materyal edinmeyi veya sitenizle alakalı gelişmelerden haberdar olmayı sunabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşteriler için güçlü bir veri kaynağı elde etmiş olursunuz.

Kullanıcı Deneyimini Optimize Edin

b2b pazaryeri olusturma 5

B2B pazaryeri oluşturma hususunda kullanıcı deneyimine de odaklanmak gerekmektedir. Sitenin tasarımı için bu merkezi bir noktadır. Web sitenizin teknik optimizasyonu, iyi bir kullanıcı deneyimini teşvik edecektir. Dolayısıyla ticari süreç için olumlu sonuçları garanti edecektir.

Markanın Değerini Vurgulayın

b2b pazaryeri olusturma 8

B2B pazaryeri oluşturma, marka değeri ile yakından ilgili olmaktadır. B2B ticaret deneyiminiz varsa, özellikle bir işe başlarken diğer şirketlerin güvenini kazanmanın zorlu bir iş olduğunu bilirsiniz. Başarı hikayelerini, önemli müşterilerden gelen referansları, kanıtlanmış ve gerçek sonuçları sitenizde paylaşın.

Birden Çok Etkileşim Yöntemi Sunun

B2B Pazaryeri Oluşturma

B2B web sayfaları, markalar ile müşterileri ve kullanıcıları arasında bir bağlantı penceresi oluşturmalıdır. Bu da sürekli etkileşim ile mümkün olmaktadır. Bunun için sohbet robotları, danışmanlar ya da yöneticilerle mesajlaşma gibi çoklu iletişim araçlarına odaklanın. Ayrıca, kullanıcıların şikayetlerini, fiyat tekliflerini ve genel olarak hızlı ve etkili bir şekilde mesaj gönderebilecekleri önceden tanımlanmış formları kullanın.

SEO Çalışması Yapın

B2B Pazaryeri Oluşturma

SEO hizmeti alarak sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü teşvik edin. Web sitenizin tasarımında ve içeriğinde, çevrimiçi arama motorlarında organik olarak ilk sıralarda yer almanıza yardımcı olacak bazı hususları dikkate almanız önemlidir. En çok tavsiye edilen SEO uygulamaları arasında şunları sayabiliriz:

 • Anahtar kelimelerin sayfa başlığı, URL, H1 ve H2 başlıkları gibi stratejik alanlarda kullanılmasını sağlayın.
 • Dahili bağlantılar ekleyin.
 • Ziyaretçiler için değerli içerik üretin.
 • SEO dostu tasarıma önem verin.
 • Yüklenme zamanı ve erişilebilir menülere dikkat edin.

B2B pazaryeri oluşturma fikriniz varsa; e-ticaret pazaryeri geliştirme hizmetimiz ile alakalı bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

0 Yorum

  Bir cevap yazın

  Diğer Makaleler

  Randevu-Rezervasyon Pazaryeri

  Randevu-Rezervasyon Pazaryeri Oluşturma

  Randevu-rezervasyon pazaryeri sitesi oluşturma fikri çoğu insanın ilgisini çekmektedir. Randevu ve rezervasyon birden fazla sektör için uygun olan bir alan.…

  Detayları İncele
  Ayakkabı Satış Pazaryeri

  Ayakkabı Satış Pazaryeri Oluşturma

  Ayakkabı satış pazaryeri sitesi kurmak, girişimcilerin dikkatini çeken konulardandır. Bilindiği gibi ayakkabı sektörü güneş batmayan sektörlerden biridir. Ayakkabı; hem erkekler…

  Detayları İncele
  Kişisel Sağlık Pazaryeri

  Kişisel Sağlık Pazaryeri Oluşturma

  Kişisel sağlık pazaryeri sitesi oluşturma, girişimcilerin ilgisini çeken konulardan biri. Kişisel sağlık sektörü her geçen gün popüler olmaktadır. Dolayısıyla bu…

  Detayları İncele
  Arrow-up