web tasarim trendleri 0

2022’de Takip Etmeniz Gereken En İyi Web Tasarım Trendleri

Fatma Yüksel

Belki ilk defa bir site tasarlıyorsunuz ya da yalnızca web sitenizin görünümünü yenilemek istiyorsunuz. Sebep her ne olursa olsun, web tasarım trendleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Bu yazıda, bu yıl modern ve çekici bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak teknikleri ve görsel stilleri derliyoruz.

Tasarım son dönemlerde çok yol kat etti. Ziyaretçilerin online ortamda giderek daha çok zaman geçirmesi, rekabetçi bir senaryoyla karşı karşıya kalmanıza neden oldu. Bundan dolayı tasarımcılardan sadece iyi bir kullanım deneyimi sağlayan değil, aynı zamanda insanlarla duygusal olarak bağlantı kuran web sayfaları oluşturmaları da istenmektedir.

Bunu yapmak için web tasarımcılar, modern etkileşimler gibi yeni teknikleri dahil ederek ve bir süredir web tasarımında mevcut olan yöntemleri güncelleyerek, standart yaratıcılık sınırlarını zorluyorlar. Peki, 2022 web tasarım trendleri neler? İşte detaylar…

Özel İmleçler

web tasarım trendleri

Bilindiği gibi geleneksel beyaz işaretçiyi imleç şeklinde kullanmaya alıştık. Fakat bu sene bazı web tasarımcılar yenilik yapmayı tercih etmektedir. Özel imleçler içeren daha fazla web sayfası görmeye başladık. Bu trendle birlikte imleçler her web sitesinde benzersiz ve farklı bir görünüm sunuyorlar. Bu nedenle, özel imleçlerin kullanımı, bir web sitesini kişiselleştirmeye yönelik bir sonraki adımı temsil etmektedir.

İmlecin görünümünü özelleştirmeye gelince pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Son zamanlarda örneğin daha büyük imleçler ve daireler gibi yeni şekiller görmekteyiz. Elbette bu kişiselleştirmeyi gerçekleştirirken, sitenin tasarımını firmanın faaliyetini ve sektörünü, ayrıca iletmek istediğimiz mesajı ve duyumları dikkate almamız gerekmektedir.

Grenli Gradyanlar

web tasarım trendleri

Web tasarım trendleri arasında bir diğeri de grenli gradyanlar olmaktadır. Gradyanlar, web tasarımında uzun süredir popülerdir. Bu yıl web tasarımındaki ana trendlerden biri grenli gradyanlar kullanmak. Bu tamamen web sayfasında yeni bir etki yaratır, sayfaya doku ekler ve web sitemize daha doğal bir görünüm kazandırır.

Grenli gradyanlar web sayfasının tamamında ya da sadece bazı bölümlerinde kullanılabilir. Aynı şekilde, arka plan olarak ya da çizimler, simgeler veya yazı tipleri gibi nesnelerin içinde kullanılabilirler.

Glasmorfizm

web tasarım trendleri

Glasmorfizm veya buzlu cam efekti, saydamlık, bulanıklık ve hareketi birleştirerek bazı öğelerin görsel olarak cam gibi duruş sergilemesini ifade etmektedir. Bir 3D efekti verir ve farklı asetatlar kullanarak bir ağa boşluk ve derinlik hissi katmaktadır.

Bu efekt, öğelerin öne çıkmasına ve okunabilirliklerinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bir sayfanın farklı bölümlerine renk eklemek istiyorsak çok faydalı bir şey. Formlar, profesyonellik ve güven iletme gibi konular için kullanılabilen çok yönlü bir tekniktir.

3B Öğeler

web tasarım trendleri

Web tasarımında 3D öğelerin kullanımı, 2022’de büyümeye devam edecek olan bir yükseliş trendidir. 3B’yi, kullanımlarını genişleten 3B kaynakların ortaya çıkması sayesinde, illüstrasyonlar veya animasyonlar gibi nesnelerde kullanmak giderek daha popüler ve erişilebilir hale gelmektedir.

3B, herhangi bir web sayfasına modern, dijital bir görünüm kazandırır ve markanızı farklılaştırmanıza yardımcı olur. Tabii ki, profesyonellik gerektirir ve kendi benzersiz kaynaklarımızı kullanırsak potansiyeli her zaman daha büyük olacaktır.

Dark Mod

web tasarım trendleri

Web tasarım trendleri arasında yer alan dark mod, çoğu web sitesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Tasarım, giderek daha etkileşimli olma eğilimindedir ve kullanıcılara web’i kişiselleştirmek için çok sayıda seçenek sunmaktadır. Ve dark mod en çok büyüyen alternatiflerden biri ve bu da onu 2022’ye damga vuracak web tasarımı trendlerinden biri yapmaktadır.

Bir yandan dark mod, daha iyi bir deneyim sağlamak için popülerlik kazanıyor. Birçok kullanıcı, göz yorgunluğunu azaltabileceği ve OLED ekranlarda pil ömründen tasarruf sağlayabileceği için uygulamalarında ve web sitelerinde dark modu kullanmayı tercih etmektedir.

Tek Sayfa

web tasarım trendleri

Bilgilerin bir üst menü ile bölümler halinde düzenlendiği tek sayfalı web siteleri popülerlik kazanmaktadır. Bu şekilde, derinlemesine gezinmenin yerini kaydırma kullanımıyla değiştirilen sayfalar almaktadır. Tek bir fikre odaklanan projeler ve portföyler için çok ilginç bir seçenek. Tüm bilgileri tek bir yerde görüntüleyerek kullanıcıların dikkatini odaklamak adına harika çalışırlar. Birden fazla sayfaya göz atmaktan ya da arama yapmaktan kaynaklanan dikkat dağınıklığını azaltırlar.

Dev Yazı Tipleri

web tasarim trendleri 7

Web tasarım trendleri listesinde dev yazı tiplerinden de bahsetmeliyiz. Web tasarımında 2022 trendlerinden bir diğeri de dev fontların kullanımı olmaktadır. Tasarımlara tazelik ve canlılık getiren çok güçlü ve çok yönlü bir teknik. Birçok sayfada büyük kalın yazı tipleri buluyoruz. Elbette tipografi bu yıl baskın bir rol üstlenecek. Ana unsur olarak resimler yerine büyük başlıkların kullanılması öne çıkıyor.

Neoformizm

web tasarim trendleri 8

Bu trend, minimalist tasarımı harika bir gerçeklik dokunuşuyla birleştirmektedir. Bu tasarım, gerçek hayatta etkileşimde bulunduğunuz ya da aynı duyguyu uyandırdığınız her türlü nesneye mümkün olduğunca benzemeye çalışır. Anlaması biraz karmaşık olabilir, ancak web tasarımındaki bu trend 2022’de patlama yapacak ve ürün ya da hizmetinizi ziyaretçileriniz için daha çekici hale getirmek amacıyla mükemmel kontrastı bulmanıza yardımcı olabilir.

Soyut Sanat ve Minimalizm

web tasarim trendleri 9

Daireler ve kareler gibi geometrik şekiller 2022’de trend olacak; özellikle sade ve minimalist bir tasarımla tamamlanıyorlarsa… Bu web tasarım tekniğinin en büyük avantajı, hem web tasarımcılarına hem de kişiliğini farklı bir şekilde ifade etmek isteyen markalara ve şirketlere yaratıcı özgürlüğün kapılarını açmasıdır.

Web tasarım konusunda destek almak ya da özel tema tasarım hizmetimizden yararlanmak için ekibimizle iletişim kurabilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

2022 yilinin en sevilen gifleri

2022 Yılının En Sevilen GIF’leri (Top 5)

2022 Yılının En Sevilen GIF'leri (Top 5)Bundan birkaç yıl önce duysak anlamayacağımız GIF kavramına, artık birçoğumuz aşinayız. "GIF" kavramı, "Graphics…

Detayları İncele
Pazaryerleri Tema

Pazaryerleri Tema Önerileri

Pazaryerleri tema seçenekleri oldukça fazladır. Özellikle de Wordpress altyapısını kullananlar için benzersiz özellikte çok sayıda tema bulunmaktadır. WordPress ile bir…

Detayları İncele
https://dijimad.com/en-iyi-woocommerce-wordpress-tema

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022 Wordpress teması dizini, tüm dünyadaki milyonlarca WooCommerce kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Kendi e-ticaret…

Detayları İncele
Arrow-up