Wordpress Nedir?

WordPress Nedir? WordPress ile Ne Tür Projeler Yapılabilir?

Fatma Yüksel

WordPress nedir? Piyasadaki web sitelerinin %35’i WordPress ile yapılmıştır. Peki, WordPress ile hangi projeleri hayata geçirebilirsiniz? Web dünyasına yeni başlıyorsanız; WordPress hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

60 milyondan fazla insan web projelerini oluşturmak için WordPress tercih ediyor. WordPress nedir, ne işe yarar açıklayalım.

WordPress Nedir?

Wordpress Nedir?

Aslında WordPress bir içerik yönetim sistemidir. İçeriğin ağırlıklı olarak hakim olduğu web siteleri oluşturmak için bir araçtır. Çok popüler çünkü programlama bilmeden basit bir şekilde görsel olarak bir web projesi oluşturmanıza izin veriyor. Bu da neredeyse herkesin bir web sitesi yapabileceği anlamına geliyor.

Eklentiler, şablonlar ve tabloların bu platformda kullanılması, WordPress’i web projelerinin yaratıcıları arasında en yaygın hale getirmiştir. WordPress’in büyük popülaritesinden dolayı, onunla ne tür projelerin yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olmak isteyen çok insan var.

Neden WordPress Tercih Etmelisiniz?

Wordpress Nedir?

WordPress nedir açıkladık. WordPress piyasada var olan tek CMS değildir. Joomla, PrestaShop, Drupal, Moodle, hepsi de içerik yönetimine yönelik platformlardır. Peki insanlar neden WordPress’i tercih ediyor? WordPress tercih etme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sadelik: Herhangi bir metin düzenleyiciyi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, WordPress ile bir web sitesi tasarlamak nispeten kolaydır. Sayfalar oluşturmak için çeşitli şablonları kullanabilirsiniz.
  • Eklentiler: Eklenti, belirli bir işlevi yerine getirmek için WordPress’inize yüklediğiniz mini bir uygulamadır. WordPress deposunda aralarından seçim yapabileceğiniz, birçoğu ücretsiz olan çok sayıda eklenti bulunmaktadır. WordPress eklentileri ile hayal ettiğiniz gibi bir web sayfası oluşturabilirsiniz.
  • Temalar: Tema, web sitenizin veya blogunuzun tasarımını belirleyen bir şablondur. Emrinizde, projenizi tasarlamanızı kolaylaştıracak hem ücretsiz hem de ücretli yüzlerce tema bulunmaktadır. Size en çok fayda sağlayan temayı bulmak için ihtiyaçlarınıza göre filtreleme yapabilirsiniz.

WordPress ile Ne Tür Projeler Yapılabilir?

Wordpress Nedir?

Elbette WordPress nedir diye merak edenler, bu CMS ile hangi projeleri uygulayabileceklerini de bilmek istiyor. WordPress ile yapabileceğiniz projeler şu şekilde sıralanabilir:

Blog

Blog, yayın sırasına göre görüntülenen haberleri veya gönderileri oluşturduğumuz bir sistemdir. WordPress başlangıçta harici platformlara bağımlı olmadan kendi blogumuzu geliştirebilmek için yaratıldı.

Kişisel Web Sitesi

WordPress ile yapabileceğimiz en temel web projelerinden biri kişisel bir web sitesidir. Bu tür bir projede, sadece internette var olmak ve sunduğumuz hizmetlerin adı veya türü ile kendimizi tanıtmak söz konusu olabilmektedir. Kişisel bir web sitesinin geliştirilmesinde, tasarım genellikle çok özel metinler ve kaliteli resimlerle son derece basittir. Birçok insanın fikri, kişisel web sitesini büyüterek gelecekteki bir marka veya kurumsal web sitesine dönüştürmektir.

Kurumsal veya Marka Web Sitesi

WordPress’te geliştirilmesi için en çok talep edilen proje kurumsal bir web sitesidir. Bu tür bir projede markayı tanıttığımız sayfalar yer alır. Sunulan her ürün ya da hizmeti tanıtan çeşitli sayfalar da yer almaktadır.

E-Ticaret Mağazası

WordPress’in en güçlü yönlerinden biri, son yıllarda katlanarak büyüyen ve oldukça karmaşık işlevlerin dahil edilmesine izin veren WooCommerce gibi eklentiler aracılığıyla bir mağaza veya e-ticaret sitesine sahip olmaktır. E-ticarete odaklanan eklentilerin mevcudiyeti, pratik olarak her tür e-ticaret projesi oluşturmamıza olanak tanır.

Çevrimiçi Topluluklar/Forum Sitesi

Buddypress gibi eklentileri kullanarak WordPress’te kendi çevrimiçi topluluğunuzu, yani kendi forumunuzu veya sosyal ağınızı oluşturabilirsiniz. Bu, kullanıcıların projemizdeki diğer kullanıcılarla bağlantı kurmasına, davetiye göndermesine ve hatta ilgi alanlarına ya da yakın ilgi alanlarına göre gruplar oluşturmasına imkan tanır.

Kurumsal Web Sitesi + Blog

Markamızı, hizmetlerimizi ve ürünlerimizi tanıtmanın yanı sıra, kullanıcıların sorularına yanıt veren bir blog sayfası da oluşturabilirsiniz. Bu sayede Google’ın güvenini kazanabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi + Blog

Yine WordPress ile mağazamızı oluşturabilir, geliştirebilir ve ürünlerimizi dolaylı olarak tanıtmak için blog işlevini kurabiliriz.

WordPress Site Kurmak İçin İhtiyaç Duyulanlar Neler?

wordpress nedir 5

WordPress nedir? Site kurmak için gerekenler neler? Bu CMS üzerinde bir proje başlatmak için ihtiyaç duyulanlar:

  • Alan adı: Web projemiz için seçtiğimiz ve markaya, anahtar kelimeye veya her ikisinin bir kombinasyonuna göre seçebileceğimiz isimdir.
  • Sunucu/barındırma: Projeniz için internette bir alan kiralamanızı sağlayan sistemdir.
  • WordPress’i yüklemek: WordPress ücretsiz bir uygulamadır ve alan adımızı seçtikten ve barındırma hizmetini kiraladıktan sonra kolayca ve basit bir şekilde kurabiliriz.
  • Tema: WordPress’i kurduktan sonra, web sitemizi biçimlendirmemize ve estetikleştirmemize izin veren bir yazılım olan bir tema ya da şablon seçmemiz gerekir.
  • Eklentiler: Bunlar, web sitemizde kullanabileceğimiz işlevlerin sayısını artırmamızı sağlayan aksesuarlar veya uygulamalardır. Örneğin sosyal ağ bağlantıları, online mağaza ya da iletişim formları için çeşitli eklentilerin kurulması gerekmektedir. Daha fazla WordPress eklentileri için TIKLAYINIZ!

WordPress site tasarım gibi her türlü hizmet gereksiniminiz için Dijimad ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın


Diğer Makaleler

Kargo Entegrasyonu

Kargo Entegrasyonu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kargo entegrasyonu; e-ticaret siteleri için iyi bir çözüm sunmaktadır. Eklentiler, bir web sitesine işlevler ekleyen, bazı özel ya da belirli…

Detayları İncele
bursa yazılım ajansı

Bursa Yazılım Ajansı

Şirketlerin hazır paket yazılımları pek çoğu için işlevsel ve düzgün bir sonuç vermemektedir. Bu noktada şirketler kendi tekniklerini bulmakta ve…

Detayları İncele
Wordpress Destek Hizmeti

WordPress Destek Hizmeti

Wordpress destek hizmeti, Wordpress alt yapısını kullanan bireyler için son derece önemli. Dijimad ekibi olarak; alanında profesyonel yazılım ve tasarım…

Detayları İncele
Arrow-up