Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Fatma Yüksel

Sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunlar farklı yöntemler içeren iki önemli pazarlama bileşenidir. Dijital pazarlama alanında harikalar yaratabilirler. Web sayfanız için daha fazla trafik amaçlıyorsanız, hem sosyal medyaya hem de SEO çalışmalarına özen göstermeniz şarttır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi Nedir?

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

SEO uygulamaları, sitenizin arama motorlarında rahatlıkla bulunmasına yardımcı olur. Buna karşılık web sayfasını optimize etmek ve geri bağlantılar oluşturmak zaman alan bir uygulamadır. Bu süreci hızlandırmak için sosyal medya tercih etmek iyi bir seçimdir.

Kullanıcılara web sayfanızın bağlantısını tıklamaya yönelten paylaşımlar oluşturduğunuz zaman Google sayfanızın kullanıldığını fark eder. Bu durum ise arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmanıza olanak tanır.

Sosyal ağ platformlarında sayfanıza yönlendirilen bağlantıları kapsayan yorumlar, aldığınız beğeniler, etiketlendiğiniz post’lar gibi çeşitli kullanıcı davranışları, sosyal sinyaller şeklinde bilinir. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki bu sinyaller Google tarafından bir sıralama sinyali olarak görülmez. Ancak dolaylı şekilde herhangi bir sayfanın sıralamasına olumlu etkiler yapar.

Beğeni ve takipçilerin sayısının, arama motorlarında nasıl sıralandığınız konusunda direkt bir etkisi bulunmamaktadır. Web sayfanızdaki blog, Facebook ve Twitter’da çok sayıda paylaşım alabilir. Fakat arama sonuçlarında sayfanız ikinci sırada kalabilir. Sosyal medya gönderilerinin daha iyi sıralamalar ile ilişkilendirilebileceğini bilmek önemlidir. Fakat bu durum sıralamalara doğrudan etki ettikleri anlamı taşımaz.

Bir sayfanın SERP’lerdeki konumuyla sahip olduğu sosyal sinyallerin düzeyi arasındaki dolaylı ilişki ise SEO ile sosyal medya yöntemlerini birleştirmenin ciddi etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Sosyal medya ve SEO ilişkisi özellikle yeni web sayfaları için önemlidir. Çünkü trafik çekmeye yardımcı olmaktadır. Ek olarak; sosyal medya gönderilerinin SEO çalışmalarına etkisi, profillerin SERP’lerde listelenmesi, hızlı indeksleme, marka bilinci, kitle analizi, backlink, etkileşim gibi başlıklarda incelenmektedir.

Backlink

Backlink, sayfa dışı SEO çalışmalarında en etkili yöntemlerden biridir. Sosyal ağlar, web sayfanızda yayınladığınız yeni gönderinin bağlantısını paylaşarak, bunu daha geniş bir kitleye hızlı şekilde ulaştırma hususunda oldukça etkilidir. Sosyal medyadan gelen bağlantılar, sitede geçirilen zamanı ve hemen çıkma oranı gibi mühim SEO ölçümlerine de etki eder. Zaman içinde kaliteli geri bağlantılar elde etmenize de yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Kitle Analizi ve İçerik

Sosyal medya ve SEO ilişkisi söz konusu olduğunda en önemli noktalardan biri de kitle analizi olmaktadır. Sosyal ağ platformları, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmenizi sağlamaktadır. Bu sayede onlara hitap eden içerikler sunmanız kolaydır. Takipçilerinizin kim olduğunu, gereksinimlerini, ilgi alanlarını, inançlarını, problemlerini, duygularını, genel eğilimlerini ve arzularını tespit etmek, markanızı tercih etme ihtimali yüksek olan bireyleri hedeflemenizi kolaylaştırmaktadır.

Bu, profilleriniz ve içerikleriniz için doğru anahtar kelime fırsatları keşfetmenize de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda anahtar kelimeler, bir ürünün nasıl arandığına dair size ipucu vermektedir.

Sosyal platformlarda bilgi topladıkça bireylerin son dönemlerde neyi takip etmek ve okumak istediklerini görebilirsiniz. Bu durum, içeriklerinizi buna göre şekillendirmenizi sağlamaktadır. Bütün bunlar kitleniz için kaliteli ve değerli makale çalışmaları yapmanıza da destek olmaktadır.

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Marka Bilinci

Sosyal medya ve SEO ilişkisi, marka bilincini de etkilemektedir. Sosyal ağ pazarlama tekniklerinin en önemli hedeflerinden biri de marka bilinci oluşturmaktır. Kullanıcıların sosyal ağlarda gönderileriniz ile karşılaştıkça aşinalık ve farkındalık kazanmaları, markanızı tercih etme ihtimallerini yükseltmektedir. Bu da trafiği doğrudan sitenize çekmeye ve satış rakamlarınızı artırmaya yardım etmektedir.

Hızlı İndeksleme

Sosyal medya ve SEO ilişkisi, hızlı indeksleme konusunda da etkilidir. Arama motorları, internet üzerinden bilgi alan botlar içerir. Bunlar arama motorunun doğru verileri kullanıcıların sorguları ile eşleştirmek için dizin oluşturmasını sağlar. Sayfanızda yayınlandığı gibi içeriğinizi sosyal ağlarda paylaşmanız, arama motoruna taranması gereken yeni bir sayfanın var olduğunu işaret eder. Bu ise ilgili içeriğin arama motoru sonuçları kapsamında daha hızlı bir şekilde indekslenmesine katkıda bulunmaktadır.

Siz de markanız ve işletmeniz için dijital pazarlama, SEO ya da sosyal medya alanında dijital çözümler arıyorsanız; Dijimad olarak her daim yanınızdayız!

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

tudihub

TudiHUB Ürünlerimiz Sizleri Bekliyor

GurmeWoo ve Dijimad olarak yeni eklentiler geliştirmeye, kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan dijital ürünler sunmaya devam ediyoruz. Çok geniş…

Detayları İncele
unknown

Freshchat Messaging, Canlı Sohbet

  Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte online ortamlara olan ilgi arttı. İnsanların dijital dünyada çok fazla vakit geçiriyor olması e-ticaret…

Detayları İncele
Programlama Dilleri

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileri?

Birçok programlama dili vardır ve bunların çoğu farklı proje türlerine odaklanmıştır. Bu nedenle birini veya diğerini seçmek biraz karmaşık olabilir. İlgilendiğiniz…

Detayları İncele
Arrow-up