populer pazar yerleri 0

Popüler Pazar Yerleri Nasıl Kurulur?

Fatma Yüksel

Popüler pazar yerleri nasıl kurulur? Amazon, eBay, Trendyol, Hepsiburada, Etsy ve Flipkart gibi daha birçok büyük pazar yeri web sitesi, şüphesiz online pazaryeri endüstrisi için mükemmel örnekler oluşturmaktadır. Başarılı bir online pazaryeri kurmak istiyorsanız; bunu nasıl yapabileceğinizi açıklayalım.

Pazar Araştırması Yapın

Popüler Pazar Yerleri

Popüler pazar yerleri kurmak söz konusu olduğunda en önemli aşama araştırmadır. Hizmetlerin doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlarken platform oluşturma sürecini güçlendirmek için pazar gereksinimlerinin farkında olmalısınız. Hem tüccarlara hem de müşterilere hitap eden başarılı bir platform elde etmek için projenin kusurlarını değerlendirmek ve buna göre optimize etmek esastır.

Gerçek gereksinimleri anlamak, sonunda online bir pazar yeri oluşturmanın tek amacı olan yeni kullanıcıları çekmenize yardımcı olacaktır. Rakiplerinizi ve onların iş stratejilerini bilmek, işinizin başarısının anahtarıdır. Kapsamlı bir pazar araştırması yürüttüğünüzde, mevcut pazar koşulları ve hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

İletişim, gelişen müşteri ve satıcı gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi yaklaşımdır. Herhangi bir şeyi inşa etmeye başlamak için öncelikle potansiyel müşterilerin ve tedarikçilerin beklentilerini, mevcut zorlukları bilmelisiniz. Bundan dolayı, pazaryerinizi oluşturmadan evvel detaylı bir araştırma yaptığınızdan emin olun.

Kapsamlı Bir Rehber Hazırlayın

Popüler Pazar Yerleri

Popüler pazar yerleri kurulum için ilk etapta bir rehber hazırlanmalıdır. Pazar yeri platformunuzu oluşturmaya başlamadan önce, zorlu pazar rekabetini yenmek için kapsamlı bir pazar yeri rehberi hazırlamanız gerekmektedir. Online bir pazar yeri oluşturmak için şunlara yoğunlaşmalısınız:

 • Kapsamlı bir pazar araştırması yapın.
 • Pazar nişinize karar verin.
 • Pazarınızı başlatmak için bir bütçe belirleyin.
 • Doğru iş modelini seçin.
 • Piyasa operasyonlarınızı planlayın.
 • Pazarın temel özelliklerini özetleyin.
 • Ürün kategorilerini belirleyin.
 • Uygun bir pazar oluşturma platformu seçin.

Maliyetleri Belirleyin

Popüler Pazar Yerleri

Çoğu girişim, finansal engeller nedeniyle başarısız olmaktadır. Bu nedenle online pazar platformunu oluşturmanın ve büyütmenin maliyetini tahmin etmek son derece önemlidir. Bazı maliyet sapmaları yönetilebilir olsa da, büyük maliyet tahmini hataları bazen fikrin pazarda reddedilmesine yol açmaktadır. Maliyet yapısı genel olarak iki kısma ayrılır; platformu oluşturmanın ve reklamın maliyeti. Bunları hesaba katmanız oldukça önemli.

Online Pazaryerinizi Oluşturun

populer pazar yerleri 4

Popüler pazar yerleri kurulumu büyük bir titizlik gerektirir. Bir online pazar yeri web sitesi oluşturmanın çeşitli yolları vardır. Sıfırdan oluşturabilir, kendiniz kodlayabilir ve sizin için inşa etmesi adına bir web sitesi geliştiricisi ile iş birliği yapabilir veya bir pazaryeri yazılımı kullanarak bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

İlk seçenek oldukça pahalı ve zaman alıcı olduğundan, günümüzün girişimcileri kullanıma hazır yazılımları tercih etmektedir. En iyi online pazaryeri yazılımını oluşturmak için aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce hizmet sağlayıcıyı karşılaştırmak oldukça zor olabilir. Fakat süreç iyi tasarlanmış bir iş planıyla daha kolay hale getirilebilir.

İş hedeflerinize ve kullanıcı beklentilerinize uygun bir platform seçmelisiniz. İş hedeflerinizi ve gelecekteki genişleme planlarınızı destekleyen bir pazaryeri yazılımı seçerek platformunuzu çok daha güvenilir, verimli, daha hızlı ve karlı hale getirebilirsiniz.

Platformunuzun müşterilerinin ve tüccarlarının beklentileri gibi, pazar gereksinimleri de yavaş yavaş değişecektir. Pazara girdikten sonra rekabet daha yoğun olacaktır. Bu tür değişikliklere ve giderek artan zorlu rekabete ayak uydurmak için doğru zamanda doğru özellikleri entegre ederek sisteminizi geliştirmeniz gerekir. Bu aşamada da çeşitli yeniliklere ayak uydurabilen bir pazaryeri yazılımı seçmek önem arz eder.

Her yazılım kendine has özellikler vadetmektedir. Ancak iş kriterlerinizi karşılayan ve müşteriler ve satıcılar için olağanüstü hizmetler sağlayan bir platforma ihtiyacınız vardır. GurmeWoo pazaryeri eklentisi, pazar yeri sahiplerine benzersiz avantajlar sağlamaktadır. Bunun da ötesinde ürünlerimiz; 7/24 güçlü bir müşteri destek sistemine ve işin ölçeğine bağlı olarak değişen benzersiz bir fiyatlandırma yapısına sahiptir.

Çevrimiçi bir pazar oluşturmak ve daha fazla müşteri elde tutma amacıyla uzun vadeli ilişkiler sürdürmek için kullanıcılar ve satıcılarla özel bir güven bağı geliştirmelisiniz. Bu, ancak gerçek zamanlı iletişimi destekleyen şeffaf ve verimli yazılımlar ve güçlü bir müşteri destek sistemi ile elde edilmektedir. Bunun için çeşitli pazaryeri eklentilerimiz tam da beklentilerinizi karşılayacaktır. Ayrıca, pazaryeri eklentisine ek olarak GurmeWoo ödeme eklentileri, kargo eklentileri ve Omnibazaar entegrasyon eklentisi ile sisteminizi optimal düzeyde geliştirmeniz söz konusu olabilecektir.

Pazarlama Planları Yapın

populer pazar yerleri 5

Popüler pazar yerleri iyi bir pazarlama planına ihtiyaç duymaktadır. Platformu kurduktan sonra, müşterilerin ve tüccarların platformunuzu kullanmasını nasıl sağlarsınız? Pazarlama, hedef kitlenizi çekmede hayati bir rol oynar ve doğru pazarlama stratejisi, iş hedefleriniz ve hedef kitlenizle iyi uyum sağlayan bir dizi çalışmayı içermektedir.

Tercih edilen tanıtım stratejilerinden bazıları içerik pazarlaması ve reklamcılıktır. Ve tabii ki SEO çalışmaları ile de pazaryerinizin arama motorlarındaki yerini iyileştirebilirsiniz. SEO hizmeti almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Doğru Fiyatlandırma Stratejisi

populer pazar yerleri 6

Popüler pazar yerleri doğru fiyatlandırma stratejisi içermelidir. Şüphesiz, herhangi bir platformun fiyatlandırma modeli, başarı oranını belirler. Sonuçta, herkes iyi bir kazanç için yarışıyor. Platformlar için farklı fiyatlandırma modelleri aşağıdaki gibidir:

 • Komisyon
 • Abonelik
 • Reklamlar

Doğru gelir modelinin, yeni trendler ve gelişen iş gereksinimleriyle değişmeye devam eden bir model olduğunu unutmayın. Örneğin, ilk birkaç ayda her ürün için yüksek komisyon oranı belirlemek yerine abonelik tabanlı bir modele geçmek ideal bir yaklaşım olmayabilir. Ancak işletme ölçeklenmeye başladığında bu durum yönetilebilir.

Bununla beraber, platformunuz için doğru fiyatlandırma stratejisini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli etken vardır. Pazar sahibi, bir gelir modeli belirlemeden önce pazar türü (yatay/dikey), marjinal maliyet, pazar rekabeti, ağ etkisi ve tüccar beklentileri gibi faktörleri göz önünde bulundurmalıdır.

Sürdürülebilirlik her şeyden önce gelir. Hem müşteriler hem de tedarikçiler için doğru fiyatlandırma kararları almak gerekmektedir. Bu aşamada odaklanmanız gerekenler:

 • İş hedeflerinizi yazın.
 • Piyasa fiyatlarının bir analizini yapın.
 • Müşterilerinizi analiz edin, gereksinimlerini anlayın.
 • Rekabetçi fiyatlandırma stratejisini ana hatlarıyla belirtin.

İhtiyaç duyduğunuz pazaryeri eklentileri ve her türlü destek hizmeti için Dijimad ekibinden yardım alabilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

Elektrik Elektronik Satış Mağazası Pazaryeri

Elektrik Elektronik Satış Mağazası Pazaryeri Oluşturma

Elektrik elektronik satış mağazası pazaryeri oluşturma; birçok girişimcinin aklına gelen fikirlerden biridir. İnternetin yaşamımızdaki rolü ve etkisiyle beraber, bir online…

Detayları İncele
Market-Yerel Mağaza Pazaryeri

Market-Yerel Mağaza Pazaryeri Oluşturma

Market-yerel mağaza pazaryeri sitesi kurmak, birçok insanın aklından geçmektedir. Günümüzde market ve yerel mağazalar oldukça popülerdir. İnternet ve teknolojinin bu…

Detayları İncele
Otomobil-Parça Pazaryeri

Otomobil-Parça Pazaryeri Oluşturma

Otomobil-parça pazaryeri sitesi kurmak, girişimcilerin ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi otomotiv sektörü her geçen gün büyümektedir. Bundan dolayı…

Detayları İncele
Arrow-up