Maliyetsiz WordPress Site Kurulum Rehberi

Jemal REJEPOVA

WordPress site kurulum maliyetinin düşük ve kafanızda büyüttüğünüz kadar zor olmayacağını bu yazı’da öğreneceksiniz.

Hiç bir kod bilgisi olmadan ve bilgisayar kullanmasını bilen herkes bu makale sayesinde WordPress sitesini kurup, içeriklerini paylaşabilecek.

WordPress Sitesini Kurmak İçin Gerekecekler

 1. İlk önce Domain ve Hosting sahibi olmanız gerekiyor.
 2. WordPress sitesinden ücretsiz şekilde, WordPress alt yapısını indirmek.
 3. Kurduğumuz WordPress alt yapısından sonra kategoriye uygun bir tema bulup, kurulumu gerçekleştirmek.
 4. Temanızı ve ayarlarınızı gerçekleştirdikten sonra istediğimiz görünüme kavuşturmak.

WordPress Kurulum Aşaması

WordPress site kurmadan önce yukarda belittigimiz gibi bir adet domain ve bir adet hosting ihtiyacımız oldugunu belirttik.

Bunları daha önce duymadıysanız, size gerekli bilgileri aşağıdadır. Biliyorsanız alt paragrafı esgeçin 🙂

Domain (Alan adı) sitenizin ismidir.

Hosting ise verilerinizin saklandığı yer. Örneğin bir bina inşa etmek istiyorsunuz ve bir arsaya ihtiyacınız var. İşte hosting sizin binanızı inşa edebilmeniz için gereken alandır. Resimler, yazılar, video ve kesintisiz insanlarının giriş yapabilcegi bir sunucudur.

Domain ve Hosting Nasıl Satın Alınır?

Daha önce alışveriş yaptıgım bir siteyi örnek vereceğim eger başka tanıdık firmanız varsa…

Gurmewoo.com giriş sağlayın, yukardaki kısma alan adınızı yazarak, domain sorgula butonuna basın. Eğer müsait ise hemen satın almayın. Çünkü WordPress Site kurulum maliyetini düşük tutmaktan bahsediyorum.

Hosting kategorisine girip, sınırsız hosting bölümünde Limitsiz L ve Limitsiz XL kategorileri var. Buradan hosting paketini satın al dedikten sonra kullanacağınız aylık paketinizi seçip, ek ürün almadan devam et kısmına tıklayın. Boşta olan alan adınızı yazarak, domain sorgula dedikten sonra, Kaydet ve kullan diyin. Ardından devam et butonuna tıklayarak üyelik bilgilerinizi girdikten sonra Kayıt ol ve öde seçeneğine tıklayın ve domain hosting paketiniz hayırlı olsun.

Not: Domain belirlerken türkçe karakter kullanmayın. (ç,ı,ü,ö,ş gibi)

Cpanel Kurulumu

Gurmehost.com a giriş yapın ardından limitsiz hosting sayfasına tıklayın.
Limitsiz paketinizin yanında görüntüle seçeneğine tıkladıktan sonra Cpanel giriş deyin. Oturum açtıktan sonra en aşağıda bulunan Scripts: kısmındaki WordPress kısmına tıklayıp, şimdi kur seçeneğine tıklayın.

WordPress Site kurulumu yapmadan önce aşağıda bulunan ”Site Name” kısmına sitenizin adını yazın. Site Description kısmına da siteninzin açıklamasını yazın.

Sağ tarafta bulunan Admin User name kısmına Kullanıcı adınızı yazın Admin Password kısmına ise şifrenizi yazın. Onun bir alt kısmına da mailinizi yazarak en aşağıda bulunan yükle kısmına basıp kurulumu gerçekleştirin.

Artık WordPress siteniz hazır, şimdi kullanımına geçelim, panele nasıl giriş sağlayacağınıza.

WordPress Panel ve Tema Seçimi

WordPress paneline girmek için sitenizinismi.com/wp-admin yazıp giriş sağlayın. Bu sizin paneliniz, buradan temayı değiştirebilir, yazı yazabilir, fotoğraflar, videolar ekleyebilirsiniz.

Temayı değiştirmek için sol tarafta bulunan görünüm kısmına tıklayın. Temalar bölümüne giriş sağlayın, Yeni ekle diyerek, Popüler ücretsiz temalara erişebilirsiniz. Kategoriniz ne üzeriyse o temayı seçmeniz sizin ve ziyaretcileriniz için daha iyi bir seçim olacaktır.

Eğer ücretli tema almak istiyorsanız, dünyaca bilinen themeforest.com sitesine girerek istediğiniz temayı satın alabilirsiniz. WordPress Site kurulum zorluğunun olmadığını gördük.

E-ticaret / eCommerce sitesi kurulum yapmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçin.

0 Yorum

  Bir cevap yazın

  Diğer Makaleler

  Bursa E-Ticaret Ajansı

  Bursa E-Ticaret Ajansı

  E-ticaret dünyasına başlamadan önce, onun hakkında detaylı bir araştırma yapmanız ve işinde uzman olan Bursa e-ticaret ajansı ile çalışmanız son…

  Detayları İncele

  WordPress ile Bağış Alınabilir Web Siteleri Yapmak

  Bağış almak için hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde web sayfası oluşturmanız gerekiyorsa, Wordpress bunun için en iyi seçenek. Bu…

  Detayları İncele
  Pazaryeri Teması

  2022’nin En İyi 4 Pazaryeri Teması

  Pazaryeri teması, kendi e-ticaret pazaryeri sayfanızı oluşturmanızı sağlayacaktır. Birden fazla satıcının ürünlerini sergileyeceği, Wordpress sitenizde satışa sunacağı mağazalar elde etmek…

  Detayları İncele
  Arrow-up