Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Fatma Yüksel

Magento, e-ticaret ile ilgili her türlü projenin geliştirilmesine olanak sağlayan bir e-ticaret CMS platformudur. Magento çevrimiçi mağazasının sunduğu ana avantajlardan biri, tamamen kişiselleştirilmiş ve kişiye özel bir site oluşturmanıza izin vermesidir. Böylece site sahibi hem web sitesinin kendisinin hem de satış kanalının işlevleri ve seçenekleri üzerinde tam kontrole sahip olur. Peki, Magento ile e-ticarete nasıl başlanır?

Magento Kurulumu

Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento ile e-ticarete nasıl başlanır açıklayalım:

  • Öncelikle Magento yazılım paketini indirmeniz gerekiyor.
  • Magento, PHP ve MySQL programlama dilleri ile geliştirilmiş bir e-ticaret platformudur. Bu nedenle, onlarla uyumlu herhangi bir barındırma türüne yükleyebilirsiniz. Magento’yu PC’ye kurabilmek için ideal olan, her iki programlama dilini de sağlayan bir yazılım paketine sahip olmaktır. Bu noktada XAMPP çok iyi bir seçenektir. Yükledikten sonra, yerel sunucuyu çalışır duruma getirmek için Apache ve MySQL’i çalıştırmalısınız.
  • Veritabanına daha fazla güvenlik sağlamak için kendi kullanıcı adınızı ve şifrenizi eklemek en iyisidir. Bunu yapmak için tarayıcınıza “localhost” yazmalı, “güvenlik kontrolü” seçeneğini işaretlemeli ve XAMPP güvenliği ile ilgili bir bağlantı aramalısınız. Veritabanı için istediğiniz şifreyi giriniz ve “Şifre Değiştirme” butonuna tıklayınız.
  • Ardından PHPmyadmin aracılığıyla bir veritabanı oluşturmanız gerekir. Bir önceki adımda seçtiğiniz root kullanıcısını ve şifreyi girin. Bu şekilde PHPmyadmin kontrol paneline erişirsiniz. Ardından, “Veritabanı” bağlantısını tıklayın. Ad olarak online mağazanın adını yazmalısınız.
  • Sonraki adım, XAMPP’nin RAR dosyasını yerel sunucunuzun kök dizinine eklemektir.
  • Magento kurulumuna başlamak için tarayıcınızdan şu dizine erişmeniz gerekir: localhost/magento. Yapılandırma penceresine eriştiğinizde saat dilimini ve para birimini belirtmelisiniz.
  • Veritabanı türünün MySQL olduğunu belirterek oluşturulan veritabanıyla bağlantıyı yapılandırın ve buna bir ad verin. Ayrıca kullanıcı adını ve şifreyi de belirtmelisiniz. Bu, daha önce oluşturduğunuz ve girdiğiniz şifredir.
  • Bu şekilde Magento’yu zaten kurdunuz. Yönetim paneline erişmek için tarayıcınızda şu dizini çalıştırmalısınız: localhost/magento/admin

Magento Temel Yapılandırma İşlemleri

Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento ile e-ticarete nasıl başlanır diyenler için temel yapılandırma işlemlerinden söz edelim. Magento platformu kurulduktan sonra, atmanız gereken ilk temel adımlardan biri HTML başlığını özelleştirmek. Bunu yapmak için Yönetim Panelinden “Sistem” ve “Yapılandırma”ya erişmeniz gerekir. Bu bölümde, çevrimiçi mağazanın çok çeşitli yönlerini yapılandırma olanağına sahipsiniz. İşlem yapmak için sol kenar çubuğunda bulunan “Genel” üzerine tıklayın.

Ardından “Düzen” ve “HTML Başlığı”nı seçin. Şimdi farklı alanları burada tamamlayabilirsiniz. Bunların en önemlilerinden biri “Varsayılan Başlık”tır. Burada kullanıcıların söz konusu çevrimiçi mağazanın etkinliğini tanımlamasına yardımcı olacak bazı metinleri detaylandırmanız gerekir. Bu kısım arama motorlarında sonuç olarak gösterileceğinden kilit noktadır.

Magento Mağaza Özelleştirmesi

Magento ile E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Magento ile e-ticarete nasıl başlanır? Mağaza nasıl özelleştirilir? Magento, mağazayı özelleştirmeye gelince, hem platformun kendisinden hem de üçüncü şahıslardan binlerce temayı kullanıcılara sunar. Bu nedenle, çevrimiçi mağazanızın marka imajına en uygun olanı seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Magento, en küçük ayrıntıya bile dikkat ederek karakterize edilir. Ödemeden güvenli satın alma sürecine kadar her şeyi özelleştirebilirsiniz. Sunduğu en büyük avantajlardan biri, çok çeşitli ödeme sistemlerinin uygulanmasına izin vermesidir: PayPal, Amazon Payments, Google Checkout gibi. Ayrıca, aynı kontrol panelinden çok çeşitli seçeneklere ve işlevlere erişebilirsiniz: sipariş gönder, satın alma geçmişine erişim gibi.

Magento Bakım ve Onarım

Magento ile e-ticarete nasıl başlanır? Magento’yu tanımlayan temel özelliklerden biri, bu platformun sürekli bakım gerektirmesidir. Belirttiğimiz gibi, bu e-ticaret CMS platformu büyük ölçekli projeler için kullanılmaktadır. Bu nedenle özellikler, konumlandırma ve olanaklar açısından çok güçlüdür. Tabii bu da daha sürekli ve hassas bir bakım gerektirdiğini gösterir.

Güvenliğe özel dikkat gösterilmelidir. En önemli şey güncellemelerden haberdar olmaktır. Bunlar yalnızca yeni ve daha iyi uygulamalar getirmekle kalmaz, aynı zamanda bazen güvenlik detaylarını da içerir. Magento’da güvenliği güçlendirmenin bir başka noktası da yönetici URL’sini değiştirmektir. Bunu yapmak için “/app/etc/local.xml” dizininde bulunan “local.xml” dosyasını değiştirmeniz yeterlidir.

Magento kurulum, bakım, özelleştirme ve diğer her türlü gereksinim için ekibimizle iletişim kurabilirsiniz!

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

shopify b2b ozellikleri

Shopify B2B e-Ticaret Nasıl Yapılır?

Shopify Summer 2022 Güncellemesi Shopify bilindiği üzere dünyanın lider bulut e-ticaret uygulamalarından biri rakiplerinin arasında her defasında sıyrılmayı bilen Shopify…

Detayları İncele
https://dijimad.com/en-iyi-woocommerce-wordpress-tema

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022

WooCommerce WordPress En İyi 4 Tema Rehberi 2022 Wordpress teması dizini, tüm dünyadaki milyonlarca WooCommerce kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır. Kendi e-ticaret…

Detayları İncele
web-site-trafigi-sosyal-medya

Web SiteTrafiği 5 Adımda Nasıl Artar?

Günümüz dünyasında, bir web sitesi oluşturmak ve dijital dünyaya girmek çok önemlidir. Bu sayede işinizi büyütme şansı yakalarsınız. Birçoğumuz SEO'nun bir web…

Detayları İncele
Arrow-up