Wordpress Yedekleme Eklentileri

En İyi WordPress Yedekleme Eklentileri 2022

Fatma Yüksel

WordPress yedekleme eklentileri neler? Yedekleme eklentileri oldukça önemlidir. İşlevleri sadece acil durumlarda devreye girer. Güvenlik asla şansa bırakılmamalıdır. Bundan dolayı yedekleme eklentilerini muhakkak kullanmalısınız.

WordPress Yedekleme Eklentileri

İçeriğinizi düzenli olarak yedeklemek, web projenizin uzun vadeli başarısı için önemli bir faktördür. Sonuçta, sayfalarınız ne kadar büyük ve karmaşıksa, veri kaybı o kadar ciddi olacaktır.

Kendi WordPress yedeğinizi oluşturmak, herhangi bir acil durumda, web barındırma sağlayıcınıza bağlı kalmadan her an kullanıma hazır olmasını sağlamaktadır. Böylece sayfanızın önceki durumunu kolayca geri yükleyebilirsiniz. WordPress yedekleme eklentileri kullanarak bu işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz eklentiler şu şekilde sıralanabilir:

1. VaultPress Eklentisi

wordpress yedekleme eklentileri 1

Automattic’in VaultPress WordPress yedekleme eklentisi, yıllardır WordPress dosyalarını yedeklemek için en popüler çözümlerden biri olmuştur. Bu arada eklenti, Jetpack ücretli güvenlik paketinin bir parçasıdır. VaultPress, sunucu yükünü azaltmak için tüm dosya ve veritabanlarının gerçek zamanlı yedeklemelerini gerçekleştirmektedir. Bunları bulutta saklamaktadır.

WordPress’i WooCommerce mağaza eklentisi ile kullanırsanız, eklenti tüm müşteri ve sipariş verilerini de yedekleyecektir. Geri yükleme, hangi içeriğin dikkate alınacağını seçebileceğiniz tek bir tıklamayla çalışır. Veritabanları, temalar, eklentiler, yüklemeler gibi çeşitli özellikleri seçebilirsiniz.

2. BackWPup Eklentisi

Wordpress Yedekleme Eklentileri

WordPress yedekleme eklentileri arasında bir diğeri de BackWPup olmaktadır. BackWPup, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve gerektiğinde yıllık ücret karşılığında yükseltebileceğiniz bir WordPress yedekleme eklentisidir. Uzantı, 2006’dan beri WordPress ve WooCommerce için destek ve özel çözümler sunan Alman ajansı Inpsyde tarafından geliştirildi.

Ücretsiz sürümde bile, eklentiyi WordPress kurulumunuzun, temalarınızın, eklentilerinizin ve veritabanlarınızın yedeklerini ayarlamak için kullanabilirsiniz. Sıkıştırılmış yedeklemeler, kendi web alanınızda tanımlı bir dizine kaydedilebilir, e-posta yoluyla gönderilebilir veya bir FTP sunucusunda saklanabilir.

3. UpdraftPlus Eklentisi

wordpress yedekleme eklentileri 3

UpdraftPlus, wordpress.org’daki en popüler ve en yüksek puan alan WordPress yedekleme eklentilerinden biridir. Eklenti, WordPress kurulumunun, veritabanlarının, temaların ve eklentilerin yedeklenmesini ve geri yüklenmesini yönetmeyi kolaylaştırmaktadır. Örneğin, her dört, sekiz veya on iki saatte bir, ayrıca günlük, haftalık, iki haftada bir ya da aylık olarak manuel veya otomatik yedekleme yapabilirsiniz.

Hem yedekleme hem de geri yükleme için eklentiler, temalar veya içerik gibi hangi bileşenlerin dikkate alınacağını seçebilirsiniz. Bu WordPress yedekleme eklentisi temelde ücretsizdir. Ancak, daha çeşitli işlevler istiyorsanız, abonelikle sunulan premium sürümü tercih edebilirsiniz.

4. BackupBuddy Eklentisi

wordpress yedekleme eklentileri 4

WordPress yedekleme eklentileri BackupBuddy ile devam ediyor. 2010’dan beri operatörlerin WordPress projelerini güvence altına almasına yardımcı olmaktadır. Tüm veritabanlarını ve proje dosyalarını otomatik olarak yedekleyebilir ve isteğe bağlı olarak bunları ZIP dosyaları şeklinde indirebilirsiniz. 1 GB depolama alanına sahip olduğunuz kendi bulut çözümünü de sunmaktadır.

BackupBuddy ile hangi dosyaları korumak istediğinize bireysel olarak siz karar verirsiniz. Medya kitaplığı, kullanıcılar, gönderiler ve yorumlar, eklentiler, temalar ve widget’lar olsun, kullanıcılar bireysel yedekleme profilleri oluşturabilir ve bunların zamanında çalışmasını sağlayabilir.

5. WP Time Capsule (WPTC) Eklentisi

wordpress yedekleme eklentileri 5

WordPress yedekleme eklentileri arasında en çok kullanılanlardan biridir. 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip bir WordPress yedekleme eklentisidir. Bir kerelik ödeme veya yıllık abonelik ile WPTC’nin daha fazla kullanımını etkinleştirebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirip yapılandırdığınız anda, istediğiniz zaman aralığında tüm değişiklikleri ve yenilikleri otomatik olarak yedekler. WPTC, yedeklemeleriniz için depolama konumları olarak Google Drive, Dropbox, Amazon S3 ve Blackblaze B2’yi desteklemektedir. Versiyon kontrolü ve net bir zamanlama sayesinde, veri kaybı durumunda, tek bir tıklamayla istediğiniz veri durumunu ve isteğe bağlı olarak tek tek dosyaları da geri yükleyebilirsiniz.

6. Duplicator Eklentisi

Wordpress Yedekleme Eklentileri

WordPress eklentileri arasında oldukça popülerdir. Duplicator, halihazırda 25 milyondan fazla indirilmiştir. Proje yedeklemeleri ve geçişleri için kullanışlı bir WordPress eklentisidir. WordPress yedekleme eklentisinin temel sürümü ücretsizdir. Dropbox, Amazon S3, OneDrive veya Google Drive gibi bulut ortamlarında dosya ve veritabanlarının depolanması gibi bazı önemli özelliklerden yoksundur. Bu ve diğer özellikler, yıllık Duplicator Pro aboneliğinin satın alınmasını gerektirir.

Ücretli sürüm ile yedekleme veya geçiş sürecini büyük ölçüde basitleştiren diğer birçok avantajdan da yararlanacaksınız. Sürükle ve bırak yoluyla sunucu taşıma veya sayfa geri yüklemeleri gerçekleştirebilir ya da yükseltmeler sırasında hataları kolayca geri almak için geri yükleme noktaları oluşturabilirsiniz.

WordPress sitenizle ilgili herhangi bir problemde teknik desteğe gereksinim duyarsanız; Dijimad ekibinden yardım alabilirsiniz.

0 Yorum

Bir yanıt yazın

Diğer Makaleler

Wordpress Nedir?

WordPress Nedir? WordPress ile Ne Tür Projeler Yapılabilir?

Wordpress nedir? Piyasadaki web sitelerinin %35'i WordPress ile yapılmıştır. Peki, Wordpress ile hangi projeleri hayata geçirebilirsiniz? Web dünyasına yeni başlıyorsanız;…

Detayları İncele
bursa yazılım ajansı

Bursa Yazılım Ajansı

Şirketlerin hazır paket yazılımları pek çoğu için işlevsel ve düzgün bir sonuç vermemektedir. Bu noktada şirketler kendi tekniklerini bulmakta ve…

Detayları İncele
wordpress hizli tema

2022 Yılının 5 En Hızlı WordPress Temaları Hangileridir?

Herkese Merhaba, bu yazımızda 2022 yılının en hızlı WordPress temaları nelerdir, ne gibi avantajları vardır ve ne için kullanabiliriz bu…

Detayları İncele
Arrow-up